Jump to content

Scalawag

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një karikaturë e shtatorit 1868 në gazetën e Alabamës, Independent Monitor, që kërcënonte se Ku Klux Klan (i përfaqësuar nga një gomar demokrat, që pasqyronte statusin e Klanit në atë kohë si një ndihmës funksional i Partisë Demokratike Jugore bashkëkohore) do të linçonte scalawags (majtas) dhe qilimtarët (djathtas) më 4 mars 1869, parashikuan si ditën e parë të presidencës së demokratit Horatio Seymour (fituesi i zgjedhjeve ishte në të vërtetë Ulysses S. Grant ).

historinë e Shteteve të Bashkuara, nënçmuesi scalawag (nganjëherë shkruhet scallawag ose scallywag ) iu referohej jugorëve të bardhë që mbështetën politikat dhe përpjekjet e rindërtimit pas përfundimit të Luftës Civile Amerikane .

Ashtu si me termin carpetbagger (qilimtar), fjala ka një histori të gjatë përdorimi si sharje në debatet partizane jugore. Kundërshtarët e pas Luftës Civile të Scalawags pretenduan se ata nuk ishin besnikë ndaj vlerave tradicionale dhe supremacisë së bardhë . [1] Scalawags u urryen veçanërisht nga demokratët jugorë të viteve 1860-1870, të cilët i quanin Scalawags tradhtarë të rajonit të tyre, i cili ishte i njohur prej kohësh për skllavërinë e tij të përhapur të njerëzve me ngjyrë. Përpara Luftës Civile, shumica e Scalawags kishin qenë kundër shkëputjes së shteteve jugore nga Shtetet e Bashkuara për të formuar Shtetet Konfederate të Amerikës . [2]

Termi përdoret zakonisht në studimet historike si një përshkrues i republikanëve të bardhë jugorë të epokës së rindërtimit, megjithëse disa historianë e kanë hedhur poshtë termin për shkak të historisë së tij të përdorimit nënçmues. [3]

Kush ishin scalawags?[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Republikanët e Bardhë Jugor përfshinin dikur abolicionistë jugorë të mbyllur, si dhe ish-skllavopronarë që mbështesnin të drejta të barabarta për të lirët. (Më i famshmi i këtij grupi të fundit ishte Samuel F. Phillips, i cili më vonë argumentoi kundër segregacionit në Plessy kundër Ferguson .) Të përfshirë, gjithashtu, ishin njerëz që donin të ishin pjesë e Partisë Republikane në pushtet thjesht sepse ofronte më shumë mundësi për sukses karriera politike. Shumë historianë i kanë përshkruar scalawags për sa i përket klasës shoqërore, duke treguar se mesatarisht ata ishin më pak të pasur ose prestigjiozë se klasa elitare e mbjellësve. [4]

Siç tregoi Thomas Alexander (1961), kishte Whiggery të vazhdueshëm (mbështetje për parimet e partisë së vdekur Whig ) në Jug pas 1865. Shumë ish-Uigë u bënë republikanë që mbrojtën modernizimin përmes arsimit dhe infrastrukturës - veçanërisht rrugët dhe hekurudhat më të mira. Shumë u bashkuan gjithashtu me Shëlbuesit në përpjekjen e tyre të suksesshme për të zëvendësuar periudhën e shkurtër të të drejtave civile të premtuara për afrikano-amerikanët gjatë epokës së rindërtimit me epokën e ndarjes së Jim Crow dhe qytetarisë së klasit të dytë që vazhdoi deri në shekullin e 20-të.

  1. ^ Ted Tunnell. 2006. Creating "The Propaganda of History": Southern Editors and the Origins of "Carpetbagger and Scalawag". The Journal of Southern History, Vol. 72, No. 4 (Nov., 2006), pp. 789–822
  2. ^ David Emory Shi, "American: A Narrative History Vol. 1 11th Edition." (2019): 753-54
  3. ^ Jack P. Maddex. "More Facts of Reconstruction The Day of the Carpetbagger: Republican Reconstruction in Mississippi. by William C. Harris Jr." Reviews in American History, Vol. 8, No. 1 (Mar., 1980), pp. 69–73
  4. ^ Baggett, James Alex (shtator 2004). The Scalawags: Southern Dissenters in the Civil War and Reconstruction. Baton Rouge, LA: LSU Press. ISBN 9780807130148. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2016. Marrë më 9 korr 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)