Jump to content

Ku Klux Klan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ku Klux Klan
Flamuri Duke, i përdorur nga disa në Klanin e Tretë dhe i emërtuar sipas liderit të dikurshëm të Klanit David Duke. Kryqi i Pikës së Gjakut tregohet në qendër.[1]
Në ekzistencë
 • First Klan: 1865–1872
 • Second Klan: 1915–1944
 • Third Klan: 1946/1950–present
I themeluar mëPulaski, Tennessee, U.S. (first Klan)
Stone Mountain, Georgia, SHBA (Klani i Dytë dhe i Tretë)
Anëtarët
 • Klani i Parë: I Panjohur
 • Klani i Dytë: rr. 3 milionë – 6 milionë[2]
  (kulmoi në 1924–1925)
 • Klani i tretë: c. 5,000–8,000[3]
Ideologjia politike Pas 1915: After 1950:
Qëndrimet politikeE djathta e skajshme

 

Ku Klux Klan [c] i shkurtuar zakonisht në KKK ose Klan, është emri i disa supremacistëve të bardhë amerikanë historikë dhe të tanishëm, organizatave terroriste të së djathtës ekstreme dhe grupeve të urrejtjes . Sipas historianit Fergus Bordewich, Klani ishte "lëvizja e parë e organizuar terroriste në historinë amerikane". [39] [40] Objektivat e tyre kryesore, në kohë dhe vende të ndryshme, kanë qenë afrikano-amerikanët, hebrenjtë dhe katolikët .

Tre grupe të veçanta që e quajnë veten Klan kanë ekzistuar në periudha kohore që nuk mbivendosen. Secili përfshinte kapituj vendorë me pak ose aspak drejtim qëndror. Secili ka mbrojtur pozicione reaksionare si nacionalizmi i bardhë, anti-imigrimi dhe - veçanërisht në përsëritjet e mëvonshme - nordicizmi, antisemitizmi, anti-katolicizmi, populizmi i krahut të djathtë, antikomunizmi, homofobia, anti-ateizmi dhe islamofobia . Klani i parë, i themeluar nga veteranët e Konfederatës në fund të viteve 1860, sulmoi dhe vrau zezakët politikisht aktivë dhe aleatët e tyre në Jug . [41] Përsëritja e dytë e Klanit filloi në fund të viteve 1910 dhe ishte i pari që përdori djegie të kryqëzuara dhe rroba me kapuç të bardhë. KKK-ja e viteve 1920 kishte një anëtarësim mbarëkombëtar me miliona dhe pasqyronte një pjesë të tërthortë të popullsisë së bardhë anglishtfolëse dhe protestante të lindur në vend. [42] Klani i tretë u formua në mesin e shekullit të 20-të, kryesisht si një reagim ndaj lëvizjes në rritje të të drejtave civile . Ajo përdori vrasje dhe bomba për të arritur qëllimet e saj. Të tre lëvizjet kanë bërë thirrje për "pastrimin" e shoqërisë amerikane dhe të gjitha konsiderohen si organizata ekstremiste të ekstremit të djathtë . Në çdo epokë, anëtarësimi ishte sekret dhe vlerësimet e totalit ishin shumë të ekzagjeruara si nga aleatët ashtu edhe nga armiqtë.

Klani i parë, i krijuar në vazhdën e Luftës Civile, ishte një organizatë përcaktuese e epokës së Rindërtimit . Forcat federale të ligjit filluan të ndërmarrin veprime kundër tij rreth vitit 1871. Klan u përpoq të rrëzonte qeveritë e shteteve republikane në Jug, veçanërisht duke përdorur frikësimin e votuesve dhe dhunën e synuar kundër udhëheqësve afrikano-amerikanë. Klan u organizua në kapituj të shumtë të pavarur në të gjithë Shtetet e Bashkuara Jugore. Çdo kapitull ishte autonom dhe shumë i fshehtë në lidhje me anëtarësimin dhe planet. Anëtarët bënin kostumet e tyre, shpesh shumëngjyrëshe: rroba, maska dhe kapele me majë, të dizajnuara për të qenë të tmerrshëm dhe për të fshehur identitetin e tyre.

Klani i dytë filloi në 1915 si një grup i vogël në Gjeorgji . Papritmas filloi të rritet pas vitit 1920 dhe lulëzoi në mbarë vendin në fillim dhe mesi të viteve 1920, duke përfshirë zonat urbane të Midwest dhe Perëndimit . Duke marrë frymëzim nga filmi pa zë i DW Griffith i vitit 1915, The Birth of a Nation, i cili mitologjizoi themelimin e Klan-it të parë, ai përdori teknika marketingu dhe një strukturë organizative popullore vëllazërore . E rrënjosur në komunitetet lokale protestante, ajo kërkoi të ruante supremacinë e bardhë, shpesh mori një qëndrim ndalues dhe kundërshtoi hebrenjtë, duke theksuar gjithashtu kundërshtimin e saj ndaj pushtetit të pretenduar politik të Papës dhe Kishës Katolike . Ky Klan i dytë lulëzoi si në shtetet jugore ashtu edhe në veri; ajo u financua nga tarifat e fillimit dhe duke u shitur anëtarëve të saj një kostum standard të bardhë. Kapitujt nuk kishin detyrime. Ai përdori fjalë K të cilat ishin të ngjashme me ato të Klanit të parë, ndërsa shtoi djegie të kryqëzuara dhe parada masive për të frikësuar të tjerët. Ai ra me shpejtësi në gjysmën e dytë të viteve 1920.

Manifestimi i tretë dhe aktual i KKK-së doli pas vitit 1950, në formën e grupeve të lokalizuara dhe të izoluara që përdorin emrin KKK. Ata janë fokusuar në kundërshtimin e lëvizjes për të drejtat civile, duke përdorur shpesh dhunë dhe vrasje për të shtypur aktivistët. Ky manifestim është klasifikuar si një grup urrejtjeje nga Lidhja Anti-Shpifje dhe Qendra Ligjore e Varfërisë Jugore . Më 2016 , Lidhja Anti-Shpifje e vlerëson anëtarësimin e përgjithshëm të KKK në mbarë vendin në rreth 3,000, ndërsa Qendra Ligjore për Varfërinë Jugore e vendos atë në 6,000 anëtarë në total. [43]

Mishërimi i dytë dhe i tretë i Ku Klux Klan-it bënë referenca të shpeshta ndaj një perceptimi të mitologjizuar të rremë të gjakut " anglo-saksone " të Amerikës, duke dëgjuar nativizmin e shekullit të 19-të. [44] Megjithëse anëtarët e KKK-së betohen se do të mbështesin "moralin e krishterë", besimet e krishtera i denoncojnë gjerësisht ata. [45]

Përshkrim i Ku Klux Klan në Karolinën e Veriut në 1870, bazuar në një fotografi të marrë nën mbikëqyrjen e një oficeri federal që kapi kostumet e Klanit
Tubimi i KKK pranë Çikagos në vitet 1920
 1. ^ "Historical Flags of Our Ancestors – Flags of Extremism – Part 1 (a-m)". www.loeser.us. Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2021. Marrë më 2 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ McVeigh, Rory. "Structural Incentives for Conservative Mobilization: Power Devaluation and the Rise of the Ku Klux Klan, 1915–1925". Social Forces, Vol. 77, No. 4 (June 1999), p. 1463.
 3. ^ "Ku Klux Klan". Southern Poverty Law Center. Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2013. Marrë më 7 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Blow, Charles M. (January 7, 2016). "Gun Control and White Terror" Arkivuar mars 4, 2022, tek Wayback Machine. The New York Times. Retrieved March 3, 2022.
 5. ^ Al-Khattar, Aref M. (2003). Religion and terrorism: an interfaith perspective. Westport, Connecticut: Praeger. fq. 21, 30, 55. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Michael, Robert, and Philip Rosen. Dictionary of antisemitism from the earliest times to the present. Lanham, Maryland: Scarecrow Press, 1997, p. 267.Stampa:ISBN?
 7. ^ Barkun, pp. 60–85.
 8. ^ Pegram 2011, ff. 47–88.
 9. ^ Dibranco, Alex (3 shkurt 2020). "The Long History of the Anti-Abortion Movement's Links to White Supremacists". The Nation. Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2020. Marrë më qershor 9, 2020. In 1985, the KKK began creating wanted posters listing personal information for abortion providers (doxing before the Internet age) ... Groups like the Confederate Knights of the Ku Klux Klan trafficked in rhetoric that mirrored that of the anti-abortion movement—with an anti-Semitic twist: 'More than ten million white babies have been murdered through Jewish-engineered legalized abortion since 1973 here in America and more than a million per year are being slaughtered this way.' {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 10. ^ "Ku Klux Klan distributes homophobic, antisemitic flyers targeting school board in Virginia". Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2021. Police in Virginia are investigating a series of violently antisemitic and homophobic flyers targeting a local school board that were distributed by a white supremacist group affiliated with the Ku Klux Klan (KKK). Flyers denouncing the school board in Fairfax, Va., as 'Jew-inspired, communist, queer-loving sex fiends violating the words of the Holy Bible' were discovered on Wednesday {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Ku Klux Klan rallies against homosexuals in Lancaster". United Press International. 24 gusht 1991. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Ku Klux Klan supports Alabama chief Justice Rory Moore's attempts to stop gay marriage". Independent. 13 shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Ku Klux Klan distributes anti-transgender fliers in at least 1 Alabama neighborhood". 24 maj 2016. Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2020. Marrë më shtator 12, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 14. ^ "KKK Allegedly Threatens Gay Political Candidate in Florida". NBC News. 31 gusht 2017. Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2020. Marrë më shtator 12, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 15. ^ "Ku Klux Klan plans rally to support anti-gay counseling student". LGBTQ Nation. 5 tetor 2010. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2022. Marrë më 12 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "KKK to Floridians: End AIDS by 'bashing gays'". LGBTQ Nation. 23 nëntor 2015. Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2020. Marrë më shtator 12, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 17. ^ "Ku Klux Klan Rallies In Ellijay, GA – Condemns Homosexuals, Illegal Immigrants, Black Americans and Others". shtator 13, 2010. Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2020. Marrë më 12 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 18. ^ "KKK members protest LGBTQ pride march in Florence". 13 qershor 2017. Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2020. Marrë më shtator 12, 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 19. ^ "Ku Klux Klan plans rally to support anti-gay counseling student". LGBTQ Nation. tetor 5, 2010. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2022. Marrë më 5 tetor 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 20. ^ "Mississippi KKK leader defends post-Orlando anti-gay leaflets". CBS News. qershor 22, 2016. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2022. Marrë më 22 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 21. ^ "Klan leader calls for death for homosexuals". Tampa Bay Times. 13 korrik 1992. Arkivuar nga origjinali më korrik 28, 2022. 50 Klansmen, skinheads and supporters proclaimed gays and lesbians should receive the death penalty. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 22. ^ "Ku Klux Klan Revived in South; Leader Says Organization Will Fight "kikes"". Jewish Telegraph Agency (në anglisht). United States. 11 dhjetor 1945. Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2023. A report to the World-Telegram today from Atlanta, Georgia, says that the Ku Klux Klan has resumed functioning there, with all its trappinge burning crosses, hoods and other KKK rituals – and quotes Grand Dragon Samuel Greens as stating that "we are not fighting Jews because of their religion. We are fighting the kikes, and-there are as many kikes among the Protestants as among the Jews." Active in the Klan revival is J.B.Stoner of Chattanooga who last year sent a petition to Congress reading: "I request, urge and petition you to pass a resolution recognizing the fact that the Jews are children of the devil and that, consequently, they constitute a grave danger to the United States of America."
 23. ^ "Anti-Semitic and racist KKK fliers dropped in Philadelphia suburb". The Times of Israel. Arkivuar nga origjinali më 2 nëntor 2020. Marrë më 12 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "KKK drops antisemitic fliers in Florida to recruit members". tetor 18, 2017. Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2020. Marrë më 12 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 25. ^ "KKK Flyers Threatening Blacks And Jews Found In Florida". The Forward. tetor 10, 2017. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2020. Marrë më 12 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 26. ^ "Antisemitic, racist KKK fliers dropped in Cherry Hill, NJ". Jewish Ledger. tetor 16, 2018. Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2020. Marrë më 12 shtator 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 27. ^ "Racist, antisemitic fliers dropped in Virginia neighborhood before MLK Day". 16 janar 2018. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Ku Klux Klan extends antisemitic campaign to Argentina". Jewish Telegraph Agency. 20 mars 2015. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Laats, Adam (2012). "Red Schoolhouse, Burning Cross: The Ku Klux Klan of the 1920s and Educational Reform". History of Education Quarterly. 52 (3): 323–350. doi:10.1111/j.1748-5959.2012.00402.x. ISSN 0018-2680. JSTOR 23251451. S2CID 142780437. Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2022. Marrë më dhjetor 25, 2022. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 30. ^ "Kingdom". Time (në anglishte amerikane). 1927-01-17. ISSN 0040-781X. Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2022. Marrë më 2022-12-25.
 31. ^ "Ku Klux Klan Ledgers | History Colorado". www.historycolorado.org. Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2022. Marrë më 2022-12-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Principles and Purposes of the Knights of the Ku Klux Klan" (në anglisht). 1920. Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2022. Marrë më 25 dhjetor 2022.
 33. ^ Kristin Dimick. "The Ku Klux Klan and the Anti-Catholic School Bills of Washington and Oregon". Arkivuar nga origjinali më 14 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Philip N. Racine (1973). "The Ku Klux Klan, Anti-Catholicism, and Atlanta's Board of Education, 1916–1927". The Georgia Historical Quarterly. Georgia Historical Society. 57 (1): 63–75. JSTOR 40579872. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2022. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ Christine K. Erickson. The Boys in Butte: The Ku Klux Klan confronts the Catholics, 1923–1929 (MA thesis). University of Montana. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2022. {{cite thesis}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Ku Klux Klan Fliers Promoting Islamophobia Found In Washington State Neighborhood". 2 mars 2015. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2020. Marrë më 12 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Alabama KKK actively recruiting to 'fight the spread of Islam'". 10 dhjetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2020. Marrë më 12 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "In the Army and the Klan, he hated Muslims". The Washington Post. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2022. Marrë më 5 qershor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ Fergus Bordewich.
 40. ^ "The Untold Story of Grant vs. the KKK: A Deep Dive with Historian Fergus M. Bordewich". YouTube. Marrë më 17 nëntor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "Ku Klux Klan Established". Civil War on the Western Border: The Missouri-Kansas Conflict, 1855-1865. Digital History, Kansas City Public Library. Arkivuar nga origjinali më janar 26, 2023. Marrë më 26 janar 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 42. ^ "See the rise of the KKK in the U.S., 1915-1940". Mapping the Second Ku Klux Klan, 1915-1940. Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2016. Marrë më 2023-03-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "At 150, KKK sees opportunities in US political trends" (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më korrik 1, 2016. Marrë më 2 korrik 2016.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 44. ^ Newton 2001.
 45. ^ Perlmutter, Philip (1999). Legacy of Hate: A Short History of Ethnic, Religious, and Racial Prejudice in America. M. E. Sharpe. fq. 170. ISBN 978-0765604064. Kenneth T. Jackson, in his The Ku Klux Klan in the City 1915–1930, reminds us that 'virtually every' Protestant denomination denounced the KKK, but that most KKK members were not 'innately depraved or anxious to subvert American institutions', but rather believed their membership in keeping with 'one-hundred percent Americanism' and Christian morality. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>