Scikit-learn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Autorët origjinalë David Cournapeau
Lëshimi i parë Qershor 2007; 16 vite më parë (2007-06)
Repositoria
Shkruar në Python, Cython, C and C++[1]
Sistemi operativ Linux, macOS, Windows
Tipi Librari për mësimin makinerik
Licensa New BSD License
Website scikit-learn.org

scikit-learn (dikur scikits.learn dhe i njohur gjithashtu si sklearn ) është një librari e mësimit makinerik me softuer të lirë për gjuhën e programimit Python . [2] Ai përmban algoritme të ndryshme klasifikimi, regresioni dhe klastrimi, duke përfshirë makinat me vektor mbështetës, pyjet e rastësishme, shtytjen e gradientit, k -mënyrat dhe DBSCAN, dhe është krijuar për të ndërvepruar me librari numerike dhe shkencore të Python NumPy dhe SciPy . Scikit-learn është një projekt i sponsorizuar fiskalisht nga NumFOCUS . [3]

Vështrim i përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekti scikit-learn filloi si scikits.learn, një projekt Google Summer of Code nga shkencëtari francez i të dhënave David Cournapeau . Emri i projektit rrjedh nga nocioni se ai është një "SciKit" (SciPy Toolkit), një shtesë e zhvilluar dhe e shpërndarë veçmas nga palët e treta për SciPy . [4] Baza origjinale e kodit u rishkrua më vonë nga zhvillues të tjerë. Në vitin 2010, kontribuesit Fabian Pedregosa, Gaël Varoquaux, Alexandre Gramfort dhe Vincent Michel, nga Instituti Francez për Kërkime në Shkenca Kompjuterike dhe Automatizim në Saclay, Francë, morën drejtimin e projektit dhe publikuan versionin e parë publik të librarisë më 1 shkurt. 2010. [5] Në nëntor 2012, scikit-learn si dhe scikit-image, u përshkruan si dy nga libraritë scikits "të mirëmbajtura dhe të njohura" . [6] Në vitin 2019, u vu re se scikit-learn është një nga libraritë më të njohura të mësimit të makinerik në GitHub . [7]

Zbatimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

scikit-learn është shkruar kryesisht në Python dhe përdor gjerësisht NumPy për veprimet me performancë të lartë në algjebër lineare dhe vektorë . Për më tepër, disa algoritme thelbësore janë shkruar në Cython për të përmirësuar performancën. Makinat e vektorit mbështetës zbatohen nga një mbështjellës Cython rreth LIBSVM ; Makinat e regresionit logjistik dhe vektorit mbështetës linear nga një mbështjellës i ngjashëm rreth LIBLINEAR . Në raste të tilla, zgjerimi i këtyre metodave me Python mund të mos jetë i mundur.

scikit-learn integrohet mirë me shumë librari të tjera Python, të tilla si Matplotlib dhe plotly për vizatim, NumPy për vektorizimin e array-ve, kornizat e të dhënave Pandas, SciPy dhe shumë të tjera.

mjetet e scikit-learn[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The scikit-learn Open Source Project on Open Hub: Languages Page".
  2. ^ Fabian Pedregosa; Gaël Varoquaux; Alexandre Gramfort; Vincent Michel; Bertrand Thirion; Olivier Grisel; Mathieu Blondel; Peter Prettenhofer; Ron Weiss; Vincent Dubourg; Jake Vanderplas; Alexandre Passos; David Cournapeau; Matthieu Perrot; Édouard Duchesnay (2011). "scikit-learn: Machine Learning in Python". Journal of Machine Learning Research. 12: 2825–2830. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "NumFOCUS Sponsored Projects". NumFOCUS. Marrë më 2021-10-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Dreijer, Janto. "scikit-learn". Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2020. Marrë më 28 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "About us — scikit-learn 0.20.1 documentation". scikit-learn.org. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Eli Bressert (2012). SciPy and NumPy: an overview for developers. O'Reilly. fq. 43. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "The State of the Octoverse: machine learning". The GitHub Blog (në anglishte amerikane). GitHub. 2019-01-24. Marrë më 2019-10-17.