Sefer el-Hevali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Safar bin Abdurrahman el-Havali (Gjuha arabe: سفر بن عبد الرحمن الحوالي; lindi më 1955) është dijetarë arabë i cili jeton në Mekë. Ai u bë udhëheqës i lëvizjes Sawah nga viti 1991 i cili e kundërshtoi ushtritë amerikane në Gadishullin Arabik.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Safar el-Havali e morri doktoraturën e teologjisë në Universitetin Umm al-Qura, Mekë në vitin 1986. Gjatë viteve 1990, ai u arrestua nga autoritetet arabe për kritikat e tij ndaj qeverisë ku i shpërndau predikimet e tij në kaseta për të nxitur militantët për të rrëzuar qeverinë. Së bashku me predikuesin tjetër Selman el-Oude, el-Havali thuhet të ketë udhëhequr lëvizjen Sawah (lëvizjen e zgjimit) në Arabinë Saudite, si formë e selefizmit.

Safar el-Havali ishte një nga udhëheqësit e Komisionit për Mbrotje të Drejtave Legjitime, e cila u themelua në vitin 1993 dhe ishte organizata e parë opozitare në Mbretërinë duke sfiduar haptazi monarkinë, duke akuzuar qeverinë dhe dijetarët e lartë që nuk bëjnë mjaft për ta mbrojtur të drejtat legjitime islame të myslimanëve.[1]

Në shtator 1994, dy udhëheqësit e Komisionit, Selman el-Oude dhe Safar el-Havali u arrestuan së bashku me gjithë pasuesit e tij në qytetin e Burejdes. Në vitin 1999, ai edhe dy dijetarët tjerë u liruan[2] dhe që nga atëherë Havali u nda nga el-Ouda.

Mendimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si Osama bin Ladeni, predikuesi el-Ouda, el-Havali kundërshtuan praninë e ushtrive amerikane në Gadishullin Arabik. El-Havali mbajti një fjalim në një hutbe: "Çka është duke ndodhur në Gjirin Persik është pjesë e Perëndimit për ta dominuar të gjitë botën arabe dhe muslimane. Bin Ladeni thuhet se shpesh citon el-Hawali dhe el-Ouda "për të justifikuar deklarimet e tij kundër Shteteve të Bashkuara".[3]

Havali u ftua në takimin e parë në Qendrën e Mbretit për Dialogim Kombëtar e cila u mbajt në qershor 2013, por nuk pranoi të merrte pjesë në protestë kundër përfshirjes së "devijanëve" në takim, dmth udhëheqësit fetarë jo-vehabikë të komuniteteve sunite dhe myslimane shiite të Arabisë Saudite.[4] El-Hawali, megjithatë, dënoi sulmet e El-Kaidës në maj 2003 në Riad.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kapiszewski, Andrzej (25 prill 2012). "Saudi Arabia: Steps Toward Democratization or Reconfiguration of Authoritarianism?". Journal of Asian and African Studies. 41 (5–6): 459–482. Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2018. Marrë më 20 korrik 2017. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Alshamsi, Mansoor Jassem (2011). Islam and Political Reform in Saudi Arabia: The Quest for Political Change and Reform. New York: Routledge. fq. 132. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Holy War, Inc. By Peter L Bergen, Rachel Klayman, C-SPAN Arkivuar korrik 7, 2014, tek Wayback Machine
  4. ^ Lacey, Robert (2009). Inside the Kingdom : Kings, Clerics, Modernists, Terrorists, and the Struggle for Saudi Arabia. Viking. fq. 271. ... this initial gathering consisted entirely of men who were clerics. But they were not all Wahhabis. Also invited were religious leaders of the Kingdom's Sunni and Shia Muslim communities -- which prompted Safa Al-Hawali, one of the Awakening sheikhs, to decline his invitation. He denounced the inclusion of these `deviants,` to the fervent approval of the conservative websites. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Commins, David (2009). The Wahhabi Mission and Saudi Arabia. I.B.Tauris. fq. 197. [al-Hawali and al-Awda] and about 50 other sahwa sheikhs publicly condemned al-Qaeda's May 2003 attacks in Riyadh; in June 2004, they joined six ulama to denounce al-Qaeda violence and efforts to overthrow Al Saud. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]