Semi-Pro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Semi-Pro

Viti 2008
Regjia Kent Alterman
Prodhimi James Miller
Skenari Scot Armstrong
Bazuar në
Në rolet kryesore Will Ferrell
Woody Harrelson
André Benjamin
Muzika Theodore Shapiro
Kinematografia Shane Hurlbut
Montazhi Debra Neil-Fisher
Peter Teschner
Studioja kinematografike Mosaic Media Group
The Donner's Company
Shpërndarë nga New Line Cinema
Data e daljes në kinema 19 shkurt 2008 (Westwood premiere)
29 shkurt 2008
Kohëzgjatja 92 minutes
Shteti Shtetet e Bashkuara
Gjuha Anglisht
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti $55 million[1]
Fitimet $43.9 million[2]
Paraprihet nga
Pasohet nga

Semi-Pro është film amerikan i vitit 2008 me regji të Kent Alterman. Filmi u xhirua në Los Angeles afër Stadiumi Dodger, në Detroit dhe në Flint, Michigan.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1976, Jackie Moon është një këngëtar që shfrytëzoi fitimet nga "Love Me Sexy", për të blerë një ekip basketbolli në American Basketball Associttion (ABA), Flint Tropics, duke u bërë pronari, traineri kryesor, power forward dhe njoftues para-lojës. Komisioneri i ABA shpall një plan për bashkimin e ligës me National Basketball Association (NBA), por vetëm katër ekipe do të transferohen në ligën më të vendosur. Tropics, skuadra më e dobët në ligë, ka rrezik të shpërndahet. Jackie argumenton se skuadrat me katër rekordet më të mira duhet të bashkohen dhe Komisioneri pranon.

Jackie tregton makinën larëse të skuadrës në [[Kentucky Clolonels për Ed Monix, një point guard që fitoi një kampionat në NBA me Boston Celtics, por nuk luajti gjatë play off. Komisioneri zbulon se përveç përfundimit në katër të parat, Tropics do të kenë nevojë për të paktën 2,000 tifozë në çdo ndeshje të mbetur në shtëpi. Jackie fillon të vërë në skenë stunts tejet të dëshpëruara për të rritur pjesëmarrjen, si duke luftuar një arush të quajtur Dewie. Tropics fillojnë të luajnë më mirë me Monix, si dhe intensitetin e rritur të Clarence Withers, lojtarit më të mirë të Tropics. Monix merr përsipër si koordinator fyes dhe mbrojtës dhe roje të pikës fillestare, duke lënë Jackie si trajnerin kryesor. Monix stërvit skuadrën me rigorozitet me një lojë që ai e quan "Puke", pasi lojtarët do ta drejtojnë atë derisa të flasin lart.

Nga stërvitja e Monix, Tropics kalon në një fitore, duke lëvizur nga e fundit në të pestën. Jackie merr një vizitë nga Komisioneri. NBA nuk mendon se Flint ka një treg mjaft të madh mediatik dhe nuk do t’i lejojë Tropics të futen në ligë edhe nëse e mundin San Antonio Spurs në ndeshjen e fundit të sezonit. Jackie pranon se ai vodhi "Love Me Sexy" nga një pecetë që mamaja e tij i shkroi tre javë para se të vdiste. Duke kuptuar se të gjitha pasuritë e tij janë vjedhur në thelb, Jackie tregton Withers tek Spurs në mënyrë që ai të mund ta realizojë ëndrrën e tij për të luajtur në NBA. Monix frymëzon skuadrën të lërë gjithçka në gjyq, ndërsa ata mund të mos jenë në gjendje të vazhdojnë ekskluzivitetin pas këtij sezoni, ata kanë ardhur shumë larg dhe kanë akoma shumë për të provuar.

Duke hyrë në lojën Spurs, e cila Moon e shpall "MegaBowl", Tropics janë në vendin e pestë dhe me një fitore do ta bëjnë atë në të katërt, edhe pse nuk kanë asnjë shans për ta futur atë në NBA. Loja fillon dhe Tropics bien prapa shpejt. Në sekondat e fundit të pjesës së parë, Jackie tërhiqet fort nga Petrelli ndërsa shkon për një goditje dhe është plagosur. Withers vendos që ai ka parë mjaft dhe nxiton në dhomat e dollapëve në Tropics me pjesën tjetër të ekipit, i cili zemëron Spurs.

Gjatë pjesës së parë, Jackie pa vetëdije imagjinon se është në parajsë me nënën e tij. Ai kërkon falje për vjedhjen e këngës së saj dhe ajo i jep një armë në mënyrë që të fitojë. Në gjykatë, Tropics zbulojnë armën e tyre të re: alley-oop. Me kthimin e Withers, alle-oop është shumë efektive, por gjyqtari e quan lojën faull. Pas disa bindjes nga Jackie dhe Monix, shumë shpejt është i bindur se është një rezultat legjitim. Tropics përfitojnë nga kjo strategji e re dhe fillojnë të kthehen. Pasi Spurs fillon të mbrohet kundër Alley-Oop, Monix thërret një pushim të shpejtë dhe u bën thirrje atyre që të drejtojnë "Puke" me 12 sekonda të fundit dhe poshtë me dy pikë, 117–115. Lojë e jep Jackie topin, por ai përsëri grumbullohet fort me dy sekonda të fundit, duke i dhënë 2 gjuajtje të lira. Gjujtja i stilit të gjyshes, Moon e humb gjujtjen e parë. E dyta del jashtë, por Monix e kap dhe gjuan nga larg (kjo gjuajtje quhet buzzer) për dy pikë për të fituar, duke shkaktuar një festë të egër në arenën dhe rrugët e Flint.

Trajneri i Spurs i ofron Withers pozicionin e tij mbrapa. Ish-komisari aktual i ABA-s i ofron Jackie një pozicion në stafin e Ndihmës Komisionerit të NBA, si një drejtor marketingu. Ndërsa Jackie është gati të pranojë, Komisioneri plagoset nga ariu Dewie dhe festimi shpejt shndërrohet në një panik të gjerë në arenë. Dikur pas Mega Bowl, Dukes merr 2.300 dollarë nga Jackie përmes një pakete, si dhe një letër që premton të paguajë pjesën tjetër pas bashkimit të NBA, shumë për surprizën dhe lumturinë e Dukes.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Will Ferrell - Jackie Moon – pronari/lojtari/trajneri i Flint Tropics, i famshëm për "Love Me Sexy".
 • André Benjamin - Clarence Withers – ëndërron të luaj në NBA, edhe pse gjithçka që bën ai është thashetheme.
 • Woody Harrelson - Ed Monix – point guard, dhe ish-kampioni i NBA, edhe pse ai u ul gjatë çdo loje play-off për Boston Celtics.
 • Andrew Daly - Dick Pepperfield – Njoftues Play-by-Play i Tropics.
 • Will Arnett - Lou Redwood – komentator i Tropics. Gjatë lojës, ai tymos duhan dhe pinë Scotch.
 • Matt Walsh - Father Pat – Edhe pse një prift, ai është gjyqtari për pothuajse të gjitha ndeshjet në ABA, jo vetëm konkurset e Tropics.
 • Andy Richter - Bobby Dee – menagjer i përgjithshëm i Tropics.
 • Jay Phillips - Scootsie Doubleday – Point Guard i Tropics.
 • Josh Braaten - Twiggy Munson – Small Forward - Tropics.
 • Peter Cornell - Vakidis – Center i Tropics. Nuk kupton anglisht.
 • DeRay Davis - Bee Bee Ellis – Guard/Forward dhe gjithashtu njeriu i gjashtë i Tropics.
 • David Koechner - Alan Ault – komisioneri i ABA i cili nuk e mban Jackie në një vlerësim të lartë.
 • Maura Tierney - Lynn – e dashura e Ed Monix.
 • Rob Corddry - Kyle – vëllau i Lynn.

Cameos[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dewie Ariu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

5-vjeçar, mashkull i thinjur me emrin Rocky u shfaq në film në një skenë ku personazhi i Will Ferrell lufton atë për të promovuar ekipin e tij të basketbollit. Stuntman dhe traineri Randy Miller u dyfishua për Ferrell gjatë ndeshjes së mundjes me ariun. Më 22 Prill 2008, ariu e kafshoi Stephan Miller (kushëriri dhe traineri i tij i Randy Millerit) në qafë, duke e vrarë atë.[4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ http://www.the-numbers.com/movie/Semi-Pro
 2. ^ "Semi-Pro (2008)". Box Office Mojo. 1 maj 2008. Marrë më 2013-07-17. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Evans, Bradford (18 korrik 2013). "Which Movie Has the Most 'SNL' Cast Members In It?". Splitsider. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 gusht 2016. Marrë më 16 korrik 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Grizzly bear kills man at Southern California training site". USA Today. 23 prill 2008. Marrë më 23 maj 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)