Shima Niavarani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shima Niavarani lindi më 7 korrik 1985Teheran, është një aktore suedeze, dramaturge, regjisore, këngëtare dhe tekstshkruese. Ajo është shfaqur në gati 50 prodhime të filmit, televizionit dhe teatrit.

Niavarani u rrit në Upplands Väsby . Ajo është e njohur për rolin e saj si Pippi në serinë TV4 Machine Boy dhe për rolin e saj si Lily in Sjölyckan me regji nga Felix Herngren dhe Maiken i Allt Faller me regji nga Henrik Schyffert. Në vitin 2016, ajo ishte e nominuar në kategorinë " Best Female Starring" në filmin She's Wild Again Tonight .

Në 2016 bëri shfaqje në "Globe i Skandinavium" me Eddie Izzard, ku e shkroi vetë skenarin e saj.

Biografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shima Niavarani lindi në kryeqytetin e Iranit, Teheran, më 1985, në mes të bombardimeve Irakiane në luftën Iran-Irak. Katër vjet më vonë, familja u detyrua të ikte; përmes Turqisë dhe Zvicrës. Para fluturimit, familja u nda për t'u bashkuar më në fund në një kamp refugjatësh në Jämtland. Atëherë ata jetuan për një kohë të shkurtër në Örnsköldsvik dhe më në fund përfunduan në Upplands Väsby. [1]

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shima Niavarani mori rolin e saj të parë ne moshën 19 vjeçare, me shfaqjen Autodidakt, në të cilën u dallua për skenarin, regjinë, pjesëmarrjen, skenografinë, muzikën, kostumin dhe ndriçimin. Ajo udhëtoi për shfaqjen për më shumë se një vit dhe për punën mori disa çmime. [2]

Ajo ka luajtur në skena teatri si Dramaten, Teatri i qytetit të Stokholmit, Södra Teatern, Radioteatern, Riksteatern etj. Që nga shfaqja e saj e parë solo, vazhdoi të luante kryesisht dramë në skenë. Ajo ka fituar çmime të shumta si "Bernadotte" Art Awards dhe Nderi i qytetit të Stokholmit për rolet e saj në teatër, duke përfshirë edhe Jonas Hassen Khemiri në "Unë i thërras vëllezërit e mi" të cilin e luajti me vëllanë e saj Shebly Niavarani, dhe "Apathetic for Beginners". Ka punuar me Thommy Berggren në setin Candida. Në skenë ajo ka bërë edhe shfaqjen e humorit "Stand up for Stockholm" së bashku me, ndër të tjera, komedianin britanik Eddie Izzard .

Në vitin 2007, ajo luajti vejushën Queck në "Bertolt Brehtit se Bageriet". Në pranverën e vitit 2008, ajo luajti rolin kryesor si Hedvig në Göran Tunströms Tjuven, i cili u vu në skenë nga Linus Tunström në Uppsala Stadsteater . Që atëherë, Niavarani ka luajtur disa role kryesore në Teatrin e Qytetit Uppsala, duke përfshirë Mbretëreshën Kristina, Rigoletto dhe Knutby.

Në nëntor 2009, ajo vendosi solo muzikore "Shima Niavarani është një Übermensch" në Södra Teatern, në të cilën ajo shkroi, drejtoi dhe performoi skenografi e saj. "On Stan" e DN e emëroi atë një nga 50 heronjtë e Stokholmit në lidhje me këtë. Shfaqja fitoi konkursin "Puls på Sverige", që është bienalja e SVT, në bashkëpunim me Dramaten, për dramën inovative. Në vitin 2010, ajo u luajt në skenën e madhe Dramatens, e filmuar për SVT dhe u transmetua në tetor në SVT2.

Filmi, TV dhe radio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shima Niavarani ka luajtur edhe në film dhe televizion, për shembull në një nga rolet kryesore në filmin artistik të Simon Staho, Love Warrior . Në Dagens Nyheter ajo mori çmimin "Një nga yjet e filmit të së ardhmes" . Ajo gjithashtu ka marrë pjesë në prodhime TV si kalendarët e Krishtlindjeve të SVT-së Hotel Gyllene Knorren dhe Mijëra vjet për prag të Krishtlindjes, si dhe në Jeta në Fagervik dhe Trainerët .

Ajo është e njohur edhe për shfaqjet e saj të humorit, ndër të tjera Parlament dhe kënga All në Skansen. Përvec roleve humoristike, ka pasur dhe role të tjera në filma dramë ose erotikë.

Në vitin 2015 ajo ishte prezantuese e programit në SVT1 në Filmkväll me Shima .

Si këngëtare dhe kantautore, ajo ka interpretuar në disa raste me muzikë artistike në formën e koncerteve solo. Në vitin 2015, ajo njoftoi se po planifikon publikimin e një albumi. Më 22 korrik 2014, ajo mori pjesë në Allsång në Skansen dhe këndoi dy këngë. Një nga këto ishte kënga e saj karakteristike "Shimmy Shimmy Shimmy Shine".

Niavarani dhe Gustaf Norén patën rolet kryesore në filmin Ajo është sërish e egër sonte, e cila bazohet në Miss Julie të August Strindberg. Në Goldbag Gala 2016, ajo ishte nominuar në kategorinë "Aktorja më e mirë ne gjininë femërore" për kontributin e saj në film. [3]

Asaj i është dhënë Çmimi "Bernadotte Art" dhe "Nderit i qytetit të Stokholmit". 2009

2009

2010

2012

2018

vjet rol prodhim regjistrim teatër
2004-06 autodidakt Autodidakti në aktin një njeri</br> Shima Niavarani
Shima Niavarani Riksteatern, Teatri Södra
2006 Niobe Queck Furra</br> Bertolt Brecht
Lars Rudolfsson orion Teatër
2007 Disa role tifozët</br> Strika e Fredrikut
Stina Oscarson
2008-09 Hedvig hajdut</br> Göran Tunström
Linus Tunström Teatri i qytetit Uppsala
2008 Gilda Rigoletto</br> Verdi
Mellika Melani
2009 nina Knutby</br> Malin Lagerlöf
Eva Dahlman
Disa role Soundtrack of Your Life</br> Radio dëgjon mbaron
Linus Tunström
kristina Mbretëresha Kristina</br> Ansambli dhe të tjerët
Farnaz Arbabi
2008-10 Disa role Shima Niavarani është një Übermensch</br> Shima Niavarani
Shima Niavarani Teatri Södra, Dramaten, Teatri i Qytetit Uppsala
2012 Mira hajdutët</br> Dea Loher
Xheni Andreasson Teatri dramatik
2013 për Migrim Apatik për fillestarët</br> Jonas Hassen Khemiri
Sara Giese Teatri i qytetit të Stokholmit
2013-14 Asal I quaj vëllezërit e mi</br> Jonas Hassen Khemiri
Farnaz Arbabi Kulturhuset Stadsteatern
2014 Prosperine Garnett Candida</br> Bernard Shaw
Thommy Berggren
2016 Neal i Ullirit Plumbat Mbi Broadway</br> Allen Woody
Emma Bay Göta Lion
  1. ^ . 20 februari 2016 http://www.dn.se/kultur-noje/scen/jag-vill-vara-en-tankande-entertainer/. {{cite news}}: Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kopje e arkivuar". 6 juli 2015. Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2016. Marrë më 6 mars 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ . Press release. http://www.filminstitutet.se/sv/om-oss/press/pressmeddelanden/2016/guldbaggenomineringar/. 
 Commons: Shima Niavarani – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Shima Niavarani at IMDb