Jump to content

Shkolla e mjeshtërisë sportive Loro Boriçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shkolla e mjeshtërisë sportive Loro Boriçi është një shkollë e mesme sportive e specializuar në kultivimin e futbollistëve të rinj. Ndodhet ne Tirane, Shqiperi . Së fundmi qeveria shqiptare në bashkëpunim me Federatën Shqiptare të Futbollit ka marrë një vendim për ta shndërruar atë në Akademi Kombëtare të Futbollit . [1]

Në vitin akademik 2010-2011 shkolla kishte 120 nxënës dhe 30 mësues dhe sipas drejtorit të saj, ish-lojtarit të shquar Sulejman Mema, pritet që në të ardhmen të ketë edhe më shumë, me miratimin e qeverisë shqiptare. [2]

Nxënës të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ FSHF (2011-02-16). "Drite jeshile futjes se futbollit ne programin mesimor te shkollave dhe krijimit te akademise kombetare te futbollit". Albanian Football Federation. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Kaja, Agron (2011-03-17). "Bisedë me Sulejman Memën". Gazeta Telegraf. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2012. Marrë më 26 janar 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)