Jump to content

Shri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

Shri
Shri në shkrimin Devanagari i përdorur për Sanskritishten

Shri ( [1] Sanskritisht: श्री , romanizimi: Śrī ,shqiptimi [ɕriː] ) është një term sanskrit që tregon shkëlqimin, pasurinë dhe begatinë, i përdorur kryesisht si një nderim . [1]

Fjala përdoret gjerësisht në gjuhët e Azisë Jugore dhe Juglindore si ajo asameze, meitei ( manipuri ), marathi, malaj (duke përfshirë indonezishten dhe malajzianishten ), javaneze, balineze, sundaneze, sinhaleze, tai, tamile, telugu, hindu, bengale, nepaleze, malajalame, kanada, sanskritisht, Pali, Khmer, dhe gjithashtu ndër gjuhët filipinase . Zakonisht shkruhet si si Sri, Sree, Shri, Shiri, Shree, Si ose Seri bazuar në marrëveshjet vendore për transliterim.

Termi përdoret në nënkontinentin Indian dhe Azinë Juglindore si një formë e sjellshme adrese e njëvlershme me anglishten "Mr". në gjuhën e shkruar dhe të folur.

"Shri" përdoret gjithashtu si një titull nderimi për hyjnitë ose si titull nderi për individët.

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shri është një epitet i perëndeshave hindu - Lakshmi .

Shri është një formë e sjellshme e adresës e barazvlefshme me anglishten "Mr." ose "Zonja". [2]

Shri përdoret gjithashtu shpesh si një epitet i disa perëndive hindu, me ç'rast shpesh përkthehet në anglisht si i Shenjtë . Gjithashtu, në gjuhë dhe në përdorim të përgjithshëm, Shri, nëse përdoret në vetvete dhe nuk pasohet nga ndonjë emër, i referohet vetëdijes supreme, dmth. [ citim i nevojshëm ]

  1. ^ a b "Shri". Lexico. Oxford English Dictionary. Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2019. Marrë më 30 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Howard Measures (1962). Styles of address: a manual of usage in writing and in speech. Macmillan. fq. 136, 140. Marrë më 19 janar 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)