Shtefi Graf

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Steffi Graf Kjo është biografia e një tenisti
Steffi Graf
Kombësia Gjermania Gjermania
Datëlindja 14 qershor 1969
Vendlindja Manhajmi, Baden-Vyrtemberg, Gjermania Perëndimore
Rezidenca Las Vegas, Nevada
Gjatësia 1.76 m
Pesha
Fillimi i karrierës 1982
Fundi i karrierës 1999
Vlera në para US$21,891,306
I vetëm
Fitore/humbje 900–115 (88.7%)
Tituj 107
Renditja më e lartë 1 (17 gusht 1987)
Rezultatet Grans Slam i vetëm
Australian Open W (1988, 1989, 1990, 1994)
French Open W (1987, 1988, 1993, 1995, 1996, 1999)
Wimbledon W (1988, 1989, 1991, 1992, 1993, 1995, 1996)
US Open W (1988, 1989, 1993, 1995, 1996)
Në çift
Fitore/humbje 173–72
Tituj 11
Renditja më e lartë 3 (3 mars 1987)
Rezultatet Grans Slam në çift
Australian Open SF (1988, 1989)
French Open F (1986, 1987, 1989)
Wimbledon W (1988)
US Open SF (1986, 1987, 1988, 1989)

Freskimi i fundit: 14 qershor 2011.

Stefanie Maria Graf (lindur më 14 qershor 1969, Manhajm) është një ish-lojtare gjermane profesioniste e tenisit. Ajo fitoi 22 turne të mëdha ndërkombëtare ose "Grand Slam", duke përfshirë "Australian Open", "French Open", "Wimbledon" dhe "U. S. Open". Për 377 javë ajo qëndroi numri një në botë në renditjen e lojtarëve të tenisit. Ajo deri më tani është e vetmja që ka fituar të ashtu-quajturën "Golden Slam" (dmth të katër turnet "Grand Slam" dhe "Lojrat Olimpike") në të njëjtin vit në 1988.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1973 Steffi ishte 3 vjeç kur mori për herë të parë raketën e tenisit në dorë. I ati, Peter Graf, i cili ishte agjent për një shoqatë të sigurimit dhe shitës së automobilave deri në moshën 27 vjeç, e më pas i për kushtuar ndaj tenisit e nxiti të bijën të luajë tenis. Ai pranon talentin e hershm dhe reflekset e saj të shkëlqyera dhe fillojn trajnimin e saj. Në vitin 1975 lojtarja e tenisit, Steffi vogël fiton turneun e tenisit në Mynih. Në vitin 1977 në moshën 7 vjeçare Steffi, fitoi turne të tjerë tenisi, e kjo bën që babai i saj të lënë profesionin dhe t'i përkushtohej përfshirjes së vajzës së tij në një karrierë premtuese.

Finalet Grand Slam[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fitore (22)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Turneu Kundërshtari në finale Rezultatet përfundimtare
1987 Roland Garros Flag of the United States.svg Martina Navratilova 6-4, 4-6, 8-6
1988 Australian Open Flag of the United States.svg Chris Evert 6-1, 7-6
1988 Roland Garros (2) Flag of the Soviet Union.svg Natalia Zvereva 6-0, 6-0
1988 Wimbledon Flag of the United States.svg Martina Navratilova 5-7, 6-2, 6-1
1988 US Open Flag of Argentina.svg Gabriela Sabatini 6-3, 3-6, 6-1
1989 Australian Open (2) Flag of the Czech Republic.svg Helena Suková 6-4, 6-4
1989 Wimbledon (2) Flag of the United States.svg Martina Navratilova 6-2, 6-7, 6-1
1989 US Open (2) Flag of the United States.svg Martina Navratilova 3-6, 7-5, 6-1
1990 Australian Open (3) Flag of the United States.svg Mary Joe Fernández 6-3, 6-4
1991 Wimbledon (3) Flag of Argentina.svg Gabriela Sabatini 6-4, 3-6, 8-6
1992 Wimbledon (4) Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Flag of the United States.svg Szeles Mónika 6-2, 6-1
1993 Roland Garros (3) Flag of the United States.svg Mary Joe Fernández 4-6, 6-2, 6-4
1993 Wimbledon (5) Flag of the Czech Republic.svg Jana Novotná 7-6, 1-6, 6-4
1993 US Open (3) Flag of the Czech Republic.svg Helena Suková 6-3, 6-3
1994 Australian Open (4) Flag of Spain.svg Arantxa Sánchez Vicario 6-0, 6-2
1995 Roland Garros (4) Flag of Spain.svg Arantxa Sánchez-Vicario 7-5, 4-6, 6-0
1995 Wimbledon (6) Flag of Spain.svg Arantxa Sánchez Vicario 4-6, 6-1, 7-5
1995 US Open (4) Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Flag of the United States.svg Szeles Mónika 7-6, 0-6, 6-3
1996 Roland Garros (5) Flag of Spain.svg Arantxa Sánchez Vicario 6-3, 6-7, 10-8
1996 Wimbledon (7) Flag of Spain.svg Arantxa Sánchez Vicario 6-3, 7-5
1996 US Open (5) Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Flag of the United States.svg Szeles Mónika 7-5, 6-4
1999 Roland Garros (6) Flag of Switzerland.svg Martina Hingis 4-6, 7-5, 6-2

Finalet e humbura (9)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Turneu Kundërshtari në finale Rezultatet përfundimtare
1987 Wimbledon Flag of the United States.svg Martina Navratilova 5-7, 3-6
1987 US Open Flag of the United States.svg Martina Navratilova 6-7, 1-6
1989 Roland Garros Flag of Spain.svg Arantxa Sánchez Vicario 6-7, 6-3, 5-7
1990 Roland Garros (2) Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Flag of the United States.svg Szeles Mónika 6-7, 4-6
1990 US Open (2) Flag of Argentina.svg Gabriela Sabatini 2-6, 6-7
1992 Roland Garros (3) Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Flag of the United States.svg Szeles Mónika 2-6, 6-3, 8-10
1993 Australian Open Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Flag of the United States.svg Szeles Mónika 6-4, 3-6, 2-6
1994 US Open (3) Flag of Spain.svg Arantxa Sánchez Vicario 6-1, 6-7, 4-6
1999 Wimbledon (2) Flag of the United States.svg Lindsay Davenport 4-6, 5-7