Jump to content

Silesia çeke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Silesia çeke
České Slezsko (Çekisht)
Čěska (Silesian)
Beskides Moravian-Silesian
Flamuri i Silesia çeke
Stema Silesia çeke
Himni: "Slezská hymna"
Silesia çeke (e gjelbër) mbivendosej me rajonet aktuale të Republikës Çeke
Silesia çeke (e gjelbër) mbivendosej me rajonet aktuale të Republikës Çeke
VendiRepublika Çeke Republika Çeke
Kryeqyteti i mëparshëmOpava
Qyteti më i madhOstrava
Sipërfaqja
 • Gjithsej4.459 km2 (1.722 sq mi)
Popullsia
 • Gjithsej850.000
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)

Siledia çeke (çekisht: České Slezsko; silesian: Czeski Ślōnsk; silesian e ulët: Tschechisch-Schläsing; gjermanisht: Tschechisch-Schlesien; polonisht: Śląsk Czeski) është pjesë e rajonit historikSilesisë tani në Republikën Çeke. Silesia çeke është, së bashku me Boheminë dhe Moravinë, një nga tre tokat historike çeke.

Silesia shtrihet në veri-lindje të Republikës Çeke, kryesisht në Rajonin Moravian-Silesian, me një seksion në rajonin verior të Olomouc. Është pothuajse identike në masë me Silesinë austriake (e njohur edhe si Dukati i Silesisë së Epërme dhe të Poshtme), para vitit 1918; ndërmjet viteve 1938 dhe 1945, një pjesë e zonës njihej edhe si Sudeten Silesia (gjermanisht: Sudetenschlesien; çekisht: Sudetské Slezsko; silesian: Sudecki Ślōnsk; silesian e ulët: Sudetaschläsing; polonisht: Śląsk Sudecki).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Silesia çeke tani shtrihet në disa nga rajonet veriore

Silesia çeke kufizohet me Moravinë në jug, Poloninë (Silesia polake) në veri (në veriperëndim me Qarkun e Kladsko, deri në 1742/48 pjesë përbërëse e Bohemisë) dhe Sllovakinë në juglindje. Me qytetin e Ostravës afërsisht në qendrën e tij gjeografike, zona përfshin pjesën më të madhe të rajonit modern të Moravian-Silesia (me përjashtim të skajeve të saj jugore) dhe, në perëndim të tij të largët, një pjesë të vogël të Rajonit Olomouc në zonën e Distriktin Jeseník. Pas Ostravës, qytetet më të rëndësishme janë Opava dhe Český Těšín. Historikisht Český Těšín është pjesa perëndimore e qytetit të Cieszyn, i cili sot shtrihet në Poloni.

Rreth dy të tretat e territorit ndodhet në Sudetet Lindore. Pjesa tjetër e territorit shtrihet në Pellgun Ostrava, Portën Moraviane, Ultësirën Moravian-Silesian dhe në pjesën perëndimore të Beskidëve Perëndimor. Lumenjtë kryesorë të tij janë Oder, Opava dhe Olza (i cili është pjesë e kufirit natyror me Poloninë).