Jump to content

Skordhalia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një pjatë me skordhalia

Skordhalia ose skorthalia (greqisht: σκορδαλιά [skorðaˈʎa] Skordalia, e quajtur edhe αλιάδα, aliada/aliatha), ose Taratorturqisht, është një pure e trashë në kuzhinën greke dhe kuzhinë turke e bërë me hudhër në një bazë patatesh, arra, bajame ose bukë bajate të njomur me lëng të përzier me vaj ulliripër të bërë një emulsion të butë, të cilit i shtohet pak uthull.[1][2] Zakonisht bëhet në një havan. Skordalia shërbehet si salcë, pjatë anësore ose ngjyerje.

Vështrim i përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skordhalia (majtas) shërbeu me bukë në Reno, Nevada

Skordhalia është e njëvlershmja moderne e skorothalmit të lashtë.[1] Emri, nga ana tjetër, mund të jetë një përbërje pleonastike e greqishtes σκόρδο [ˈskorðo] 'hudhër' dhe agliata italiane [aʎˈʎaːta] 'hudhër'.[3]

Skordhalia zakonisht shërbehet me peshk të skuqur në brumë (veçanërisht merluc me kripë, μπακαλιάρος), perime të skuqura (veçanërisht patëllxhanë dhe kunguj të njomë), peshk të zier ose perime të ziera (veçanërisht panxhar). Ndonjëherë përdoret si ngjyese. 

Llojet e skordhalias mund të përfshijnë ngahera vezët si emulsifikues, duke hequr ose reduktuar përbërësin më të madh, gjë që sjell një rezultat të ngjashëm me aïoli provansal dhe allioli katalanas. Në Ishujt e detit Jon, zakonisht në vend të uthullës shtohet lëngu i merlucit dhe limoni, dhe më pas skordhalia hahet si pjatë kryesore. 

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Davidson, Alan (21 shtator 2006). The Oxford Companion to Food. OUP Oxford. ISBN 9780191018251 – nëpërmjet Google Books. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Davidson 2006" defined multiple times with different content
  2. ^ Guardian newspaper: skordalia recipe with potato for body and lemon for sharpness
  3. ^ Babiniotis, Λεξικό της Νέας Ελληνικής Γλώσσας