Sloviansk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sloviansk
Ukrainisht : Слов'янськ
Qytet
noform
Stema_figura
Stema e Slovianskut
Flag of Sloviansk.svg
Flamuri i Slovianskut
Vendndodhja
Sloviansk is located in Ukraina
Sloviansk
Sloviansk

Koordinatat: 48°51′12″V 37°37′20″L / 48.85333°V 37.62222°L / 48.85333; 37.62222

Administrimi
Shteti Flamuri Ukraina
Provinca (Obllasti) Flag of Donetsk Oblast.svg Donetsk
Kryetari i Bashkisë Gennadi Turkhanov
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 74 km2
Lartësia 74 m (m.n.d.)
Popullsia 114,437 banorë
Dendësia 1546 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1645
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Kodi Postal 84100-84129
Prefiksi +380 6262
Koordinatat 48° 51′ 12″ Veri

37° 37′ 20″ Lindje


Sloviansk (Ukrainisht: Слов'янськ; Rusisht: Славянск) është qytet në lindje të Ukrainës. Qyteti ka pasur 114,437 banorë më 2016.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i Slivoanskut u themelua nga Aleksey Mikhailovich më 1645. Në vitin 1797, qyteti u bë pjesë i Guvernoratit KharkovPerandorisë Ruse. Qyteti u okupua nga gjermanët më 28 tetor 1941. Në vitin 1941, skuadra paraushtarake i skuadrës mbrojtëse ekzekutuan më shumë se një mijë jehudë të cilët jetuan në qytet.[1] Ushtira e Kuqe i përjashtuan okupatorët nazistë përkohësisht më 17 shkurt 1944. Gjermanët e rimorrën më 1 mars 1943. Dhe në fund Ushtria e Kuqe e çliruan qytetin më 6 shtator 1946.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë më 2011:[2]

Etnikët Numri %
Ukrainasit 104,423 73.1%
Rusët 33,649 23.6%
Turqit 829 0.6%
Bjellorusët 766 0.5%
Armenët 592 0.4%
Grekët 320 0.2%
Romët 279 0.2%
Azerët 208 0.1%

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://yahadmap.org/#village/slovyansk-donetsk-ukraine.271
  2. ^ "Національний склад та рідна мова населення Донецької області" [Ethnic and linguistic composition of Donetsk Oblast] (në ukrainisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 nëntor 2012.