Smörgåstårta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Smörgåstårta

Smörgåstårta ("tortë sanduiç"; Shqiptimi në suedisht: [smœrɡɔsˌtoːrta]) është një pjatë me origjinë suedeze e njohur në Suedi, Estoni (si "võileivatort"), Finlandë (si "voileipäkakku") dhe Islandë (si "brauðterta"). Është një tortë e këndshme që është e ngjashme me një sanduiç, por me sasi të mëdha mbushjeje dhe zbukurim, të ngjashme me një tortë me shtresa kremi.

Një smörgåstårta është e përbërë normalisht nga disa shtresa bukë thekre të bardhë ose të lehta me mbushje kremi në mes. Mbushjet dhe zbukurimet ndryshojnë, por vezët dhe majonezi shpesh janë baza; mbushja shtesë mund të ndryshojë shumë por shpesh përfshijnë një ose më shumë nga sa vijon: pâté të mëlçisë, ullinjtë, karkaleca, proshutë, prerje të ndryshme të ftohjes, havjar, domate, trangull, rrush, feta limoni, djathë dhe salmon të tymosur.

Smörgåstårta shërbehet e ftohtë dhe e prerë si një tortë ëmbëlsirë. Llojet e tortave me sanduiç ndryshojnë nga mishi, peshku, kombinimet e djathrave dhe mishit, deri te vegani. Zbukurimet kryesore shpesh pasqyrojnë përbërësit e përdorur si mbushje. Në Finlandë, tortë sanduiçi (finlandisht: voileipäkakku) është një pjatë standarde në tubimet familjare siç janë festat e ditëlindjeve, dasma ose funeralet.