Dallime mes rishikimeve të "Gogo Nushi"

Jump to navigation Jump to search
27 bytes added ,  3 vjet më parë
v
korrigjim i nevojshem
v (korrigjim i nevojshem)
{{Kutia Politikan|Emri=Gogo Nushi|Figura=Bundesarchiv Bild 183-57000-0527, Berlin, V. SED-Parteitag, Besuch Glühlampenwerk.jpg|Madhësia e Figurës=200px|Detyra=Zëvendëskryeministër|Fillimi i afatit=6 shtator, 1951|Mbarimi i afatit=31 korrik, 1953|Paraardhësi=zv/km i pestë pas [[Mehmet Shehu|Shehut]], [[Tuk Jakova|Jakovës]], [[Spiro Th. Koleka|Kolekës]] dhe [[Hysni Kapo|Kapos]]|Pasardhësi=M. Shehu, H. Kapo|Datëlindja=15 dhjetor 1913|Vendlindja=[[Vunoi]], [[Principata e Shqipërisë]]|Datëvdekja=9 prill 1970|Vendvdekja=[[Tirana|Tiranë]], [[Republika Popullore e Shqipërisë]]|Kombësia=Shqiptare|Profesioni=|Shkolla=|Grada shkencore=|Partia=|Bashkëshortja=|Fëmijë=[[Vilma Nushi]]|Feja=|Nënshkrimi=|Nënshkrimi_madhësia=|Nënshkrimi_përshkrim=|Emblema=|Emblema_madhësia=|Emblema_përshkrim=|Fillimi i afatit2=4 qershor, 1956|Detyra2=|Mbarimi i afatit2=21 qershor, 1958|Paraardhësi2=[[Hysni Kapo]]|Pasardhësi2=[[Spiro Th. Koleka|Spiro Koleka]]|Detyra3=Ministër i Tregtisë (dhe Komunikacionit, 1953)|Fillimi i afatit3=31 janar, 1947|Mbarimi i afatit3=22 nëntor, 1948|Paraardhësi3=krijim i ministrisë|Pasardhësi3=[[Kiço Ngjela]]|Detyra4=|Detyra5=''ad interim'' Ministër i Industrisë|Detyra5=|Fillimi i afatit4=291 tetorgusht, 19481953|Fillimi i afatit5=129 gushttetor, 19531948|Mbarimi i afatit4=2919 tetorkorrik, 19491954|Mbarimi i afatit5=1929 korrik,tetor 19541949|Paraardhësi4=[[Koçi Xoxe]]|Paraardhësi5=MT [[Kiço Ngjela]] / MK [[Milo Qirko]]|Pasardhësi4Paraardhësi5=[[AbedinKoçi ShehuXoxe]]|Pasardhësi5Pasardhësi4=[[Josif Pashko]] (i Ndërtimit dhe Komunikacionit)|Pasardhësi5=[[Abedin Shehu]]}}
 
'''Gogo Nushi''' ([[Vunoi|Vuno]], [[15 dhjetor]] [[1913]] - [[Tirana|Tiranë]], [[9 prill]] [[1970]]) ka qenë figurë politike shqiptare gjatë regjimit komunist.
463

edits

Menyja e lëvizjeve