Ndryshimi mes inspektimeve të "Vullnetarët shqiptarë në luftën civile spanjolle"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Vullnetarët shqiptarë në luftën civile spanjolle''' ishin rreth 34 të rinj shqiptarë të cilët bënë pjesë në armatën e 60.000 vullnetarëve komunistë nga 53 vende të b...)
 
'''Vullnetarët shqiptarë në luftën civile spanjolle''' ishin rreth 34 të rinj shqiptarë të cilët bënë pjesë në armatën e 60.000 [[Brigadat ndërkombëtare|vullnetarëve komunistë]] nga 53 vende të botës.
 
== Konteksti ==
Në prill të 1931 pas krizës së madhe ekonomike, forcat e majta fituan zgjedhjet, shpallën Spanjën republikë dhe dëbuan mbretin Alfons XVII. Më 1936 alenca e quajtur Fronti Popullor, i përbërë nga socialistët, republikanët dhe komunistët, fituan zgjedhjet sërish, por këtyre iu vu përballë grupi i djathtë i quajtur "Fallanga Spanjolle" me në krye gjeneralin Franko. Franko u nis nga Afrika Veriore me një numër të madh ushtarësh për të përmbysur qeverinë majtiste të Spanjës dhe kësodore filloi [[Lufta civile spanjolle|konflikti civil në vend]].
 
Qeveria shqiptare aderoi në projektkonventën franceze për mospërzierje në punët e Spanjës.<ref>{{Cite book|title=Lëvizja komuniste në vitet 1924-1944 dhe formimi i PKSH-së|last=Dervishi|first=Kastriot|publisher=55|year=2016|isbn=9789928106384|location=Tiranë|pages=122-123}}</ref>
 
# [[Asim Vokshi]] - komandat i batalionit "Garibaldi"
# [[Daut Muço]] (Podgorani)
# [[Dhimitër Kosta]]
# [[Emrush Myftari]] - nga Kosova
# [[Faik Dardha]]
# [[Gjeto Keci Nika]]
# [[Hulusi Spahiu]]
# [[Ibrahim Kurani]]
# [[Iljaz Pashaj]]
# [[Justina Shkupi]]
# [[Kostë Kolombo]]
# [[Mane Nishova (Koxhaj)]] nga Nishova
# [[Mehmet Shehu]]
# [[Musa Fratari|Musa Kame]] (Fratari)
# [[Petro Marko]]
# [[Qamil Sherifi]]
# [[Ramiz Varvarica]]
# [[Sabri Lumani]] - kryeredaktor i revistës "Vullnetari i Lirisë", Spanjë, 1937
# [[Sali Sulë Kërxhaliu]] (Lumë)
# [[Skënder Luarasi]]
# [[Stefan Duni]]
# [[Stevens Thanasi]] (Thanas Janketa)
# [[Shaban Basha]] - nga Kosova
# [[Teni Konomi]]
# [[Thimio Gogozoto]]
# [[Urfi Agolli]]
# [[Veli Deda]]
# [[Xhafer Miraka]]
# [[Xhelal Abaz Bajrami]] (Çami)
# [[Xhema(i)l Kada]] - nga Kosova
# [[Ymer Puka]]
# [[Zef Hoti]]
# [[Zef Prela]]
# [[Zihni Muço]]
# [[Zihni Murat]]
# [[George Raisis]]
# [[Niko Plaku]]
 
== Referencat ==
584

edits

Menyja e navigimit