Dallime mes rishikimeve të "Feliformët"

Jump to navigation Jump to search
11 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[File:Acinonyx_jubatus_walking_edit.jpg|thumb|[[Gatopardi]] (''Acinonyx jubatus'')]]
[[File:Crocuta_crocuta_sideview.jpg|thumb|[[Hiena]] (''Crocuta crocuta'')]]
[[File:Binturong_in_Overloon.jpg|thumb|[[Dembeli (kafshë)Civeti]] (''Arctictis binturong'')]]
[[File:Slleo1.jpg|thumb|[[Leopardi]] (''Panthera pardus'')]]
Në [[Palaoceni|Palaocenin]] e mesëm (60 milionë vjet më parë), u shfaq [[Miacoidea|Miacoidët]] që ishin një grup parahistorik që besohej të ishte bazë për Carnivora.<ref name="Taxonomic reference 3">Fossil record data (with taxonomic references) extant and extinct species: [http://paleodb.org/ The Paleaobiology Database]</ref><ref name="Taxonomic reference 4">Supporting taxonomic references extant and extinct species: [http://www.taxonomy.nl/Main/Classification/103312.htm Systema Naturae 2000 / Classification - Suborder Feliformia]</ref> Kishin carnassials si carnivora, por nuk kishin bulla të të kockave. Ata ishin carnivorans të vogla arboreal dhe, në bazë të madhësisë së tyre (afërsisht ajo e mongooses), ata ndoshta ushqehen me insektet, gjitarët e vegjël dhe zogjtë.<ref name="Taxonomic reference 4" />

Menyja e lëvizjeve