Ndryshimi mes inspektimeve të "Mihal Bellkameni"

Jump to navigation Jump to search
Shtova tekst nga artikulli Mihal Ballkameni
(Shtova tekst nga artikulli Mihal Ballkameni)
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
 
'''Mihal Bellkameni''' ishte intelektual, atdhetar shqiptar. Ka marr pjesë si luftëtar kundër turqve me çetën e [[Spiro Ballkameni|Spiros]].<ref name="Skendi1967">{{cite book|last=Skendi|first=Stavro|title=The Albanian national awakening, 1878-1912|url=https://books.google.com/books?id=qmm4AAAAIAAJ|accessdate=1 February 2012|year=1967|publisher=Princeton University Press|page=421}}</ref>
'''Mihal Bellkameni''' ishte intelektual, atdhetar dhe një ndihmesë të madhe për shkollën dhe gjuhën shqipe, madje ishte ndër themeluesit e [[Liceu i Korçës|Liceut te Korçës]], ndërkohë që çeli shkolla shqipe në mbarë vendin. Vdiq më [[25 tetor]] të vitit 1948.
 
Ka qenë personalitet i shquar për sa i përket kulturës, ka hapur shkollën e parë shqipe të natës në Shqipëri, ka hapur shkollën shqipe në Pogradec, ka qenë për disa vite drejtor i arsimit në Pogradec, ka qenë përfaqësues i gazetës ”Shqipëria e re”, që për kohën në vitet '30 ka qenë gazeta më e madhe.<ref>https://books.google.al/books?id=LI9aAgAAQBAJ&lpg=PA113&ots=nf4Q6oPtMX&dq=ballkameni&pg=PA113#v=onepage&q=ballkameni&f=false</ref>
 
Mihali u lidh me fashistët, dhe u bë anëtar i thjeshtë i partisë fashiste. Pas çlirimt të vendit, në nëntor të vitit 1944 u arrestua dhe u burgos në Korçë. Pas gjyqit në Tiranë u burgos në Burrel me 1948 ku vdiq më [[25 tetor]] të vitit 1948.<ref>http://www.arkivalajmeve.com/Letrat-e-Mihal-Ballkamenit-shkruar-ne-burgun-e-Burrelit.53542/</ref>
 
{{biografi-cung}}
== Shih edhe ==
* [[Mihal Ballkameni]]
 
== Burimet ==
 
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]

Menyja e navigimit