Dallime mes rishikimeve të "Dhorka Orgocka"

Jump to navigation Jump to search
U kthye versioni 2231287 i bërë nga 79.106.211.62 (diskutimet)
(U kthye versioni 2231289 i bërë nga 79.106.211.62 (diskutimet))
Etiketat: Undo Reverted
(U kthye versioni 2231287 i bërë nga 79.106.211.62 (diskutimet))
Etiketat: Undo Reverted
'''Dhorkë Orgocka''' (23 Tetor 1936 - 22 korrik, 2004) ishte një aktore shqiptare.<ref>{{Cite book|title=Fjalor enciklopedik i gruas shqiptare|last=Dibra|first=Zenepe|publisher=Camaj-Pipa|year=2009|isbn=9789995602673|location=Shkodër|pages=477}}</ref> Per vite me rradhe ajo interpretoi role te bukura ne teatrin Andon Zako Cajupi ne Korce. Ajo ishte gruaja e aktorit dhe regjisorit korcar Dhimiter Orgocka
 
{{Infobox person|emri=Dhorke Orgocka|datëlindja=2325 Tetor 19361937|vendlindja=[[BeratKorçë]], [[Shqiperi]]|data e vdekjes=2231 KorrikGusht 20042002|vendvdekja=[[BeratKorçë]], [[Shqiperi]]|nënshtetësia=Shqiptare|titulli=[[Artist i merituar]]|vitet aktiv=1966 - 1987|profesioni=Aktore e filmit dhe teatrit shqiptar|bashkëshorti=[[Dhimitër Orgocka]]|e njohur=[[Pas gjurmëve]], [[Beni ecën vetë]], [[Përsëri pranverë]] etj|feja=Krishtere|image=}}
 
== Filmografia ==
<references />{{aktor-cung}}
 
[[Kategoria:Lindje 19361937]]
[[Kategoria:Njerëz që jetojnë]]
[[Kategoria:Aktore shqiptare]]

Menyja e lëvizjeve