Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Ramize Gjebrea"

v
+Skeda
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (+Skeda)
[[Skeda:Ramize Gjebrea.jpg|parapamje|Ramizeja]]
'''Ramize Gjebrea''' (20 prill 1923 – 6 Mars 1944, emri i luftës ishte ''[[Ramize Gjebrea|'Ramona]]''') ishte një shqiptare partizane e [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së Dytë Botërore]], e akuzuar për sjellje imorale nga një gjykatë e Ushtrisë Nacionalclirimtare, dhe e pushkatuar në fshatin [[Njësia administrative Brataj|Ramicë]], [[Vlora|Vlorë]].<ref name="Gazeta Telegraf">{{cite news|last=Gazeta Telegraf|title=E verteta mbi vrasjen e Ramize Gjebrese|url=http://gazetatelegraf.com/e-verteta-mbi-vrasjen-e-ramize-gjebrese/|newspaper=Gazeta Telegraf|access-date=9 shtator 2017|archive-url=https://web.archive.org/web/20141018055859/http://gazetatelegraf.com/e-verteta-mbi-vrasjen-e-ramize-gjebrese/|archive-date=18 tetor 2014|url-status=dead}}</ref>
 
=== Biografi ===
Gjebrea lindi në 20 prill, 1923, në [[Gjirokastra|Gjirokastër]], nga ku vinte babai, dhe nënën i kishte nga [[Kaçaniku]], [[Kosova|Kosovë]]. Ajo kishte shkuar tek [[Instituti Femëror "Nana Mbretneshë"]], ku ajo kishte studiuar së bashku me [[Nexhmije Hoxha|Nexhmije Hoxhën]], dhe [[Liri Belishova|Liri Belishovën]]. Më vonë ajo u arrestua nga fashistët në vitin 1942, por u lirua për shkak të mungesës së provave, dhe më pas iu bashkua [[Lufta Antifashiste Nacionalçlirimtare|Lëvizjes Nacional-Çlirimtare]], fillimisht si sekretare e rinisë së [[Berati]]t, dhe pastaj si pjesë e shtabit të Brigadës së V Sulmuese.<ref name=Veizi/>
 
== Referime ==
{{reflist}}
 
 
[[Kategoria:Lindje 1923]]