Dallime mes rishikimeve të "Bryma"

Jump to navigation Jump to search
6 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Bryma''' është lloj i reshjesreshje së ulët me strukturë prej kristaleve të akullit shumshumë të imëta, e ngjashme me [[Bora|borën]], që formohet si shtresë shumë e hollë në sipëfaqensipërfaqen e tokës, mbi fletët e bimëve, mbi sendet e ftohta etj. Krijohet në pjesën e ftohët të vitit gjatgjatë netëve të kthjelltakthjellëta dhe të qeta, kur temperature e tokës zbret nën 0º C. me puqjen e avullit të ujit me tokën dhe sendet mbi të, avulli i ujit nga [[atmosfera]] kalon drejtpërdrejt në kristale të [[akulli]]t (sublimohet), të cilat bien si reshje.
 
==Shiko edhe==
* [[Reshja|Reshjet]]
 
==Lidhje të jashtme==
 
{{gjeo-cung}}
[[category: Gjeografi]]
[[Category: Klima]]
[[Category: Reshje]]
 
[[bat-smg:Šarma]]
[[cs:Jinovatka]]
12.723

edits

Menyja e lëvizjeve