Jump to content

Dëbora

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Bora)
Dëborë në Graz Austri 2005.
Zonat që mbulohen me dëborë me ndërrimin e Stinëve

Dëbora (ose bora) është reshje atmosferike në formë kristalesh uji të ngrirë që bien në tokë në trajtë flokësh të bardha dëbore.

Dëbora formohet kur avujt e ujit që gjenden në shtresat e larta të atmosferës në një temperaturë nën 0 °C ngrin dhe bie në tokë kur temperatura e sipërfaqes është më e vogël se 2 °C dhe, në shtresat e ndërmjetme nuk gjenden temperatura më të larta se 0 °C, përndryshe dëbora shkrihet dhe bëhet llohë ose shi. Dëbora bie zakonisht në stinën e dimrit por, ka raste të rralla që bie edhe në stinë të tjera.

Bora formohet nga sublimimi i ngadalshëm i avujve të ujit në natyrë, kur temperatura e ajrit është nën 0°C.

Fjollat e borës përbëhen nga kristale gjashtëkëndëshe, që nuk janë të njëjta me njëra-tjetrën, pra secila fjollë ka formë unike.

borë më së shumti bie bë pjesën veriore të planetit tonë.

Edhe tek ne kemi reshje të dëborës.

Foto nga: Amar Krasniqi

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]