Ndryshimi mes inspektimeve të "6 dhjetor"

Jump to navigation Jump to search
38 bytes added ,  9 vjet më parë
v
r2.5.2) (roboti shtoj: ilo:Deciembre 6; cosmetic changes
v (r2.6.4) (roboti shtoj: bjn:6 Disimbir)
v (r2.5.2) (roboti shtoj: ilo:Deciembre 6; cosmetic changes)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Nëntor|Dhjetor|Janar}}
 
== Ngjarje ==
[[figuraSkeda:Vanguard rocket exlodes.jpg|thumb|[[Vanguard rocket]] shperthen në leshim.]]
* [[1877]] - Për herë të parë u botua ''[[Washington Post]]''.
* [[1916]] - [[Bukureshti]] kapet nga [[Forcat Qendrore]]
* [[1916]] - [[David Lloyd George]] bëhet kryeministës i [[Mbretëria e Bashkuar|Britanisë]].
* [[1917]] - [[Finlanda]] pavarësohet nga [[Rusia]].
* [[1957]] - [[Projekti Vanguard]]: Eksplodimi i [[Vanguard TV3]] në leshimin paraqet perpjekjen e [[ShBA]]-ve për të nisur satelit në orbitë rreth [[Toka|Tokës]]. ''(figura 1)''
* [[1969]] - [[Meredith Hunter]] u vra nga [[Hells Angels]] në [[Altamont Speedway]] në [[California]], [[ShBA]].
* [[1989]] - [[Masakra École Polytechnique]]: [[Marc Lépine]] vret 14 vajza në [[Montreal]], [[Quebec]].
* [[1991]] - Në [[Kroaci]] [[Armata Popullore e Jugosllavisë]] bombardoi [[Dubrovniku]]n.
* [[2008]] - [[2008 trazirat greke]] shpërthejne per shkakun e vrasjes se një pesëmbëdhjetë-vjeçari, Aleksandros Grigoropulos, nga një oficer të policise.
 
== Lindje ==
* [[1848]]. - [[Johann Palisa]], astronom austriak
* [[1932]]. - [[Nasiha Kapixhiq-Haxhiiq]], shkrimtare boshnjake
 
== Vdekje ==
* [[326]] - [[Shën Nikolla]], shenjtër krishter
* [[1998]] - [[Akira Kurosawa]], regjisor japonez.
 
== Festa dhe përvjetore ==
* [[1917]] - pavarësia e [[Finlanda|Filandës]]
 
[[CategoryKategoria:Dhjetor]]
 
[[Category:Dhjetor]]
 
[[af:6 Desember]]
[[ia:6 de decembre]]
[[id:6 Desember]]
[[ilo:Deciembre 6]]
[[io:6 di decembro]]
[[is:6. desember]]

Menyja e navigimit