Stampa:KUTIAAustria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo është kutiza për artikulli Austria
Republika e Austrisë
Republik Österreich
Flag of Austria.svg Coat of arms of Austria.svg
Flamuri i Austrisë Stema e Austrisë
Vendndodhja e Austrisë
Vendndodhja e Austrisë   (e gjelbër e errët)

–  në Europë   ( e gjelbër & gri e errët)
–  në Bashkimin Europian   (e gjelbër)

Himni Kombëtar "Land der Berge, Land am Strome" (Vendi i maleve, vendi pranë lumit)
Kryeqyteti Vjena
Gjuha zyrtare Gjermanisht
Anëtarësimi në OKB 14 dhjetor 1955
Forma e qeverisjes Republikë federale gjysmë presidenciale
President Alexander Van der Bellen
Kancelar Christian Kern
Monedha Euro (€) (EUR)
Zona kohore
– zakonisht
– në verë

UTC+1
UTC+2
Prefiksi telefonik +43
Kodi i internetit .at
Kodi ISO 3166-1 AT
[krijo] Documentation icon Dokumentacioni i stampës


 Commons: Austria – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Austria – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale