Stampa:KUTIABrazili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo është kutiza për artikulli Brazili
Republika Federative e Brazilit
República Federativa do Brasil (portugalisht)
Flag of Brazil.svg Coat of arms of Brazil.svg
Flamuri i Brazilit Stema e Brazilit
Brazil (orthographic projection).svg
Moto Kombëtare "Ordem e Progresso" (Rregull dhe përparim)
Himni Kombëtar "Hino Nacional Brasileiro" (Himni Kombëtar Brazilian)
Kryeqyteti Brazilia
Qyteti më i madh Sao Paulo
Gjuha zyrtare Portugalisht
Pavarësia 7 shtator 1822
Anëtarësimi në OKB 24 tetor 1945
Forma e qeverisjes Republikë federale presidenciale
President Jair Bolsonaro
Nënpresident Hamilton Mourão
Monedha Real (BRL)
Zona kohore UTC-2 deri -5)
Prefiksi telefonik +55
Kodi i internetit .br
Kodi ISO 3166-1 BR