Stetini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Stettin)
Jump to navigation Jump to search
Szczecin
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Szczecin
Stema_figura
Emblema
POL Szczecin flag.svg
Flamuri
Vendndodhja
Szczecin is located in Polonia
Szczecin
Szczecin

Koordinatat: 53°26′17″V 14°32′32″L / 53.43806°V 14.54222°L / 53.43806; 14.54222

Administrimi
Shteti Flamuri Polonia
Kryetari i Bashkisë Piotr Krzystek
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 300,55 km2
Lartësia 262–1117 m (m.n.d.)
Popullsia 405,413 banorë
Dendësia 1,348,9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 70-001 deri 71-899
Prefiksi (+48) 91
Targa ZS, ZZ
Koordinatat 53° 26′ 17″ Veri

14° 32′ 32″ Lindje

Szczecin është qytet i shtatë më i madh në Poloni. Sipas qershorit 2016, qyteti ka pasur 405,413 banorë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

PBB-ja e Szczecin është 4,839,904,421 euro.[1]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rocznik statystyczny Szczecina 2014, Urząd Statystyczny w Szczecinie, ISSN 1896-2718 (prej Zyrës së Statistikave në Szczecin, në CD)
  2. ^ a b c d e f g h i j k l m n "Kontakty partnerskie Miasta Szczecin". Urząd Miasta Szczecin (në polonisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 2012-08-18. Marrë më 2013-07-29.
  3. ^ esbjergkommune.dk accessed Feb-2008
  4. ^ Greifswald.de Archived 20 August 2010[Date mismatch] at the Wayback Machine.(gjermanisht)
  5. ^ "Guide to Hull Humberside and general Hull information". city-visitor.com. Marrë më 2009-05-29. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Vänorter" (në Swedish). Malmö stad. Marrë më 6 nëntor 2013.Mirëmbajtje CS1: gjuhë e panjohur (link)
  7. ^ "St. Louis Sister Cities". St. Louis Center for International Relations. Marrë më 2008-05-19. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)