Sulley Muntari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Sulley Muntari
Sulley Muntari - Inter Mailand (3).jpg
Sulley Muntari duke luajtur me Interin
Të dhënat personale
Emri i plotë Suleyman Ali Muntari
Data e lindjes (1984-08-27) 27 Gusht 1984 (33 vjeç)
Vendi i lindjes Konongo, Ashanti, Gana
Gjatësia 1,79 m (5 ft 10+12 in)
Pozita ne fushë Mesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktual Milan
Numri 4
Kariera në rini
2000–2001 Liberty Professionals
2001–2002 Udinese
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2002–2007 Udinese 125 (8)
2007–2008 Portsmouth 29 (4)
2008–2012 Internazionale 70 (7)
2011 Sunderland (në huazim) 9 (0)
2012 Milan (në huazim) 13 (3)
2012– Milan 0 (0)
Ekipi kombëtar
2001 Gana U20 7 (0)
2002– Gana 74 (18)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 6 maj 2012.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 1 qershor 2012<

Suleyman Sulley Ali Muntari (i lindur më 17 gusht 1984) në Konongo) është një futbollist profesionist ganez i cili aktualisht luan si mesfushor qendror për skuadrën italiane nga Serie A, A.C. Milan. Muntari është anëtar i Kombëtares ganeze të futbollit. Në karrierën e tij me Interin, ai e ka fituar Ligën e Kampionëve, në sezonin 2009–10, si dhe ka fituar Serie A në sezonet 2008–09 dhe 2009-10.