Susan Bennett

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Susan Bennett
Susan Bennett VOA D0AD28DF-EAC6-49AB-8FA2-D8DC8B0CB5E0 w1023 n r0 s.jpg
E njohur për  zërin e Sirit

Susan Alice Bennett është një artiste amerikane dhe një ish-këngëtare rezervë për Roy Orbison dhe Burt Bacharach . Ajo është më e njohur për faktin se është zëri femër amerikan i Apple " Siri " pasi shërbimi u prezantua në iPhone 4S më 4 tetor 2011; Bennett ishte zëri i asistentit virtual të Apple deri sa azhurnimi iOS 7 u lëshua në 18 shtator 2013. [1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bennett lindi në Burlington, Vermont dhe ndoqi shkollën e mesme në Shkollën Qendrore të Klintonit në Klinton, New York.

Arsimimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1967, Bennett u regjistrua në Pembroke College, por u diplomua në 1971 në Universitetin Brown pasi u bashkuan të dy shkollat. [2]

Ndërsa ishte në Brown, Bennett përqendroi studimet e saj në klasikë dhe synonte të bëhej mësuese. Ajo aktroi në prodhime teatrale Sock dhe Buskin, ishte anëtare e një grupi xhaz, dhe ishte këngëtare në grupin "Chattertocks " . [2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e Bennett filloi në 1974 kur ajo u regjistrua si zëri i Bankës së Parë Kombëtare të Atlantës " Tillie the All-Time Teller ". [3] Ajo ka regjistruar mesazhe për sistemin e adresave publike në të gjitha terminalet Delta Air Lines në të gjithë botën, si dhe duke shprehur softuer për mësimin elektronik dhe programin navigues GPS, [4] dhe sistemet telefonike . [5] Zëri i Bennett është përdorur gjithashtu në reklama të shumta televizive lokale dhe kombëtare për Ford, Coca-Cola, Fisher-Price, McDonald's, The Home Depot, Goodyear, Visa, Macy's, Hot Pockets, Club Med, and Cartoon Network, ndër të tjera.

Siri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në qershor 2005, kompania e softuerëve ScanSoft po kërkonte që dikush të ishte zëri për një projekt të dhënash që përfshin ndërtimin e fjalimit. ScanSoft pyeti me GM Voices dhe përzgjodhi Bennett, e cila rastësisht ishte e pranishme kur mungonte artisti i planifikuar për zërin. [6] Ajo punoi në një stendë shtëpie për të gjithë muajin korrik 2005, më shumë se katër orë çdo ditë, duke lexuar fraza dhe fjali. Regjistrimet u bashkuan më pas në fjalët, fjalitë dhe paragrafët e ndryshëm të përdorur në zërin Siri. [5] Bennett u bë e vetëdijshme që ajo ishte zëri i Sirit vetëm kur një mik e kontaktoi me email përmes tetorit 2011.

Pavarësisht se Apple nuk e kishte konfirmuar përdorimin e zërin të Bennett, ekspertët e forenzikës audio të punësuar nga CNN shprehën 100 përqind siguri se Bennett është zëri i Sirit. [5]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërsa ishte në Universitetin Brown, Bennett takoi burrin e saj, Curt Bennett, i cili luajti në Lidhjen Kombëtare të Hokejve [2] si dhe për ekipin kombëtar të hokejve në akull të Shteteve të Bashkuara në vitet 1970 [7] . Bennett tani jeton në Atlanta, Xhorxhia dhe ka një djalë.

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 4 tetor 2013, ajo u shfaq në CNN " Dita e Re " duke shpjeguar se si u zgjodh për të luajtur pjesën e Sirit. [8]

Në episodin e 13 Marsit 2015 të Adult Swim 's The Jack and Triumph Show, të titulluar "Siri", Bennett u shfaq si vetja e saj, dhe u cilësua si "zëri i Siri". [9]

Në korrik 2016, Bennett u shfaq në shfaqjen e lojtarit të komedianit Anthony Anderson në ABC Të thuash të vërtetën, dhe u zbulua si zëri i vërtetë i Siri. [10]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Broussard, Mitchel (14 prill 2017). "Siri Voice Actress Susan Bennett Reveals More Details About the Origins of Apple's Virtual Assistant". MacRumors. Marrë më qershor 28, 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c Nussenbaum, Kate (22 tetor 2013). "Alum revealed as voice of iPhone's Siri". The Brown Daily Herald. Marrë më 2013-10-25. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Cooper, Daniel (2013-10-04). "Susan Bennett confirms that she is the original voice of Apple's Siri (video)". Engadget. Retrieved 2013-10-04.
  4. ^ Boone, John (2013-10-04). "Meet Siri: Susan Bennett Reveals Herself as the Mysterious Voice Behind the iPhone". E!. Retrieved 2013-10-04.
  5. ^ a b c Ravitz, Jessica (4 tetor 2013). "'I'm the original voice of Siri'". CNN. Marrë më 2013-10-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Interview with Susan Bennett". All Things Considered. National Public Radio via WNYC. December 9, 2013.
  7. ^ http://www.greatesthockeylegends.com/2007/01/curt-bennett.html
  8. ^ "Meet the Voice of Siri", https://www.youtube.com/watch?v=z2bTymnb1uE Cnn.Com, Posted Oct 4, 2013, Retrieved November 12, 2016.
  9. ^ "Interview with Susan Bennett". All Things Considered. National Public Radio via WNYC. December 9, 2013.
  10. ^ http://www.greatesthockeylegends.com/2007/01/curt-bennett.html

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]