Jump to content

Sushma Swaraj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sushma Swaraj
Swaraj në 2017
Ministre e Punëve të Jashtme
Në detyrë
26 Maj 2014 – 30 Maj 2019
KryeministriNarendra Modi
Paraprirë ngaSalman Khurshid
Pasuar ngaSubrahmanyam Jaishankar
Ministre e Punëve Indiane të Përtejdetit
Në detyrë
26 Maj 2014 – 7 Janar 2016
KryeministriNarendra Modi
Paraprirë ngaVayalar Ravi
Pasuar ngaPosti hiqet
Lidere e Opozitës në Lok Sabha
Në detyrë
21 December 2009 – 26 Maj 2014
KryeministriManmohan Singh
ZëvendësGopinath Munde
Paraprirë ngaLal Krishna Advani
Pasuar ngaVakant
Të dhëna vetjake
U lind më
Sushma Sharma

(4-02-1952)1952 shkurt 4 invalid day[1][2]
Ambala Cantonment, Punxhab, Indi
(sot Harjana)
Vdiq më5 gusht 2019(2019-08-05) (67 vjeç)
New Delhi, Indi
Partia politikePartia Bharatiya Janata
Bashkëshortja/et
(m. 1975)
FëmijëtBansuri Swaraj
ShkollimiKolegji Sanatan Dharma (BA)
Panjab University (LLB)
PunësimiAvokate
ÇmimetPadma Vibhushan (2020; pas vdekjes)
Burimi: [1]

Sushma Swaraj ( née Sharma ; 14 shkurt 1952 - 6 gusht 2019) ishte një avokate dhe politikane indiane, e cila shërbeu si Ministre e Punëve të Jashtme të Indisë në qeverinë e parë Narendra Modi nga 2014 deri në 2019. Ajo ishte personi i dytë që përfundoi një mandat 5-vjeçar si Ministre e Punëve të Jashtme, pas Jawaharlal Nehrusë. Një udhëheqëse e lartë e Partisë Bharatiya Janata (BJP), Swaraj ishte gruaja e dytë që mbajti postin e Ministrit të Punëve të Jashtme, pas Indira Gandhit . Shtatë herë është zgjedhur deputete dhe tri herë deputete e Kuvendit Legjislativ . Në moshën 25 vjeçare në 1977, ajo u bë ministrja më e re e kabinetit të shtetit Indian të Harjanës . Ajo shërbeu gjithashtu si Kryeministre e 5-të e Delhit për një kohë të shkurtër në 1998 dhe u bë kryeministrja e parë femër e Delhit. [3]

Në zgjedhjet e përgjithshme indiane 2014, Swaraj fitoi zonën elektorale Vidisha në Madhya Pradesh për një mandat të dytë, duke ruajtur vendin e saj me një diferencë prej mbi 400,000 votash. Ajo u bë Ministre e Punëve të Jashtme në kabinetin e unionit më 26 maj 2014. Swaraj u quajt "politikani/a më i/e dashur" i/e Indisë nga e përditshmja amerikane Wall Street Journal . [4] [5] Ajo vendosi të mos garonte në zgjedhjet e përgjithshme indiane 2019 për arsye shëndetësore pasi po shërohej nga një transplant i veshkave dhe duhej të "shpëtonte veten nga pluhuri dhe të qëndronte e sigurt nga infeksioni" dhe për këtë arsye nuk iu bashkua Ministrisë së dytë të Modi në 2019. [6] [7]

Sipas mjekëve në AIIMS New Delhi, Swaraj iu nënshtrua një arresti kardiak pas një ataku në zemër natën e 6 gushtit 2019. Asaj iu dha Padma Vibhushan, çmimi i dytë më i lartë civil i Indisë, pas vdekjes në vitin 2020 në fushën e Çështjeve Publike. [8] [9]

Ministrja e Unionit për Shëndetësinë dhe Mirëqenien Familjare Smt. Sushma Swaraj duke iu drejtuar shtypit mbi "Gripin e shpendëve" në Nju Delhi më 29 janar 2004
  1. ^ "Lok Sabha Members Bioprofile Sushma Swaraj". Lok Sabha. Marrë më 14 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Roche, Elizabeth (7 gusht 2019). "Remembering Sushma Swaraj: First female foreign minister to Twitter's favorite". Livemint. Marrë më 7 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "At a glance: Sushma Swaraj, from India's 'youngest minister' to 'aspiring PM'". India TV. 15 qershor 2013. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2014. Marrë më 6 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Varadarajan, Tunku (24 korrik 2017). "India's Best-Loved Politician". Wall Street Journal. Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2017. Marrë më 26 korrik 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  5. ^ "Sushma Swaraj is 'India's Best-Loved Politician', opines US magazine Wall Street Journal". Zee News. 25 korrik 2017. Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2017. Marrë më 26 korrik 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  6. ^ "Why Sushma Swaraj won't contest 2019 general elections". The Times of India. 1 dhjetor 2018. Marrë më 31 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Sushma Swaraj writes emotional tweet to PM Modi, says she is grateful". India Today. 30 maj 2019. Marrë më 30 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "MINISTRY OF HOME AFFAIRS" (PDF). padmaawards.gov.in. Marrë më 25 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Arun Jaitley, Sushma Swaraj, George Fernandes given Padma Vibhushan posthumously. Here's full list of Padma award recipients". The Economic Times. 26 janar 2020. Marrë më 26 janar 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)