Jump to content

Sveti Stefani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Sveti Stefan)
Plazh privat Sveti Stefan
Parku i Miloçerit dhe Vila "Miloçer"

Sveti Stefan (Saint Stefan) është një ishull i vogël dhe një resort hoteli me 5 yje në bregdetin Adriatik të Malit të Zi, afërsisht 6 kilometres (3.7 mi) juglindje të Budvës. [1] Resorti njihet komercialisht si Aman Sveti Stefan dhe përfshin një pjesë të zonës kontinentale, ku ndodhet edhe Villa Miločer. Hoteli është tani një ekskluzivitet me 5 yje i grupit ndërkombëtar të Aman Resorts, i përfunduar në vitin 2009 dhe funksionon me një qira 30-vjeçare. Hoteli është mbyllur që nga fillimi i vitit 2020 pa asnjë datë rihapjeje.

Përmbedhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sveti Stefan ishte një ishull, por tani është i lidhur me kontinentin me një tombolo të ngushtë. Resorti në total përmban 50 dhoma, vila dhe suita në ishull dhe 8 suita madhështore në Villa Miločer.

Të dhënat më të hershme të Sveti Stefanit janë si kryeqyteti i komunitetit Paštrovići, i cili u bë protektorat i Republikës së Venecias në 1423, duke qenë i pavarur që nga shekulli i dymbëdhjetë. Paštrovićët pranuan sovranitetin venecian sepse kishin frikë nga sulmi i turqve. Ata ruajtën autonomi të konsiderueshme dhe nuk i paguanin haraç Venedikut, në këmbim të ndërprerjes së piraterisë kundër anijeve veneciane. [2]

Një nga katër kishat që i përkasin Manastirit të Praskvicës në Sveti Stefan u kthye në një kazino nga komunistët. [3] Resorti u vizitua nga shumë të famshëm, duke përfshirë Orson Welles, Elizabeth Taylor, Sophia Loren, Marilyn Monroe, [4] Princesha Margaret, Carlo Ponti, Ingemar Stenmark dhe Kirk Douglas . [5] Ai u përshkrua si "një shesh lojërash i Adriatikut të viteve '70 në një gadishull kodrinor që mezi lidhet me kontinentin". [6] Ishte gjithashtu një vend për konferenca politike [7] dhe një vend i rastësishëm shahu, duke tërhequr lojtarë të klasit të lartë si Boris Spassky dhe Bobby Fischer . [8] [9] Megjithatë, shpërbërja e Jugosllavisë në vitet 1990 solli një rënie në vendpushimin.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Amy Louise Bailey (22 nëntor 2017). "Aman Sveti Stefan, Montenegro – hotel review". Evening Standard. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Lovett Fielding Edwards (1974). The Yugoslav coast. Batsford. fq. 45. ISBN 9780713428391. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Манастир Прасквица". Metropolitanate of Montenegro and the Littoral. Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2012. Marrë më 12 qershor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Amy Louise Bailey (22 nëntor 2017). "Aman Sveti Stefan, Montenegro – hotel review". Evening Standard. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Amy Louise Bailey (22 November 2017). "Aman Sveti Stefan, Montenegro – hotel review". Evening Standard.
  5. ^ Travel & leisure. American Express Pub. Corp. 2008. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Metzelthin, Pearl Violette Newfield (2005). Gourmet. Condé Nast Publications. Marrë më 2 maj 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ United States. Foreign Broadcast Information Service (1995). Daily report: East Europe. The Service. fq. 39. Marrë më 2 maj 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Chess life. United States Chess Federation. 2001. Marrë më 2 maj 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ The bulletin. J. Haynes and J.F. Archibald. 1992. Marrë më 2 maj 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)