Syzet mbrojtëse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Syze mbrojtëse

Syze mbrojtëse janë forma të syzeve që zakonisht mbyllin ose mbrojnë zonën përreth syrit në mënyrë që të parandalojnë grimcat, ujin ose kimikatet të godasin sytë. Ato përdoren në laboratorët e kimisë dhe në zdrukthëtari. Ato shpesh përdoren edhe në sportet e dëborës, si dhe në not. Syzet shpesh vishen kur përdoren mjete të energjisë për të parandaluar dëmtimin e grimcave në sy. Shumë lloje të syzeve janë në dispozicion si syze për recetë për ata me probleme të shikimit.

Moda[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa mbajnë syze mbrojtëse si modë. Ato zakonisht mbahen mbi sytë ose lart në ballë për të siguruar 'rëniet': një lloj prerje flokësh të gjatë, shpesh me shkëlqim sintetik.

Syzet përdoren shpesh nga personazhet e anime dhe manga si një pjesë e modës, p.sh Naruto Uzumaki dhe Konohamaru të rinj nga Naruto, Matt nga Death Note dhe Ussop nga One Piece.

Kafshët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një Malinois belg e ushtrisë amerikane me Doggles për të mbrojtur sytë nga pluhuri në Afganistan

Syzet janë në dispozicion për kuajt që përdoren në sportet e shpejtësisë siç janë garat me kuaj.[1] Në disa tradita të ndeshjes me dema, kali mund të vesh një leckë mbrojtëse mbi sytë e saj.

Syzet janë përdorur në qentë ushtarakë, për mbrojtje në kushte të vështira, siç janë stuhitë ranore dhe rrotullimi nga helikopterët. Një nga markat e këtyre llojeve të syzeve janë Doggles.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Landers T. A. (2006) Professional Care of the Racehorse, Revised Edition: A Guide to Grooming, Feeding, and Handling the Equine Athlete. Blood Horse Publications. 308 pages. Page 138.