Tartiflette

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tartiflette
Vendi i origjinësFrancë
Rajoni ose shtetiSavoja
Lugina e Aostës
Përbërësit kryesorëpatate, reblochon, lardonë, qepë
VariacionetCroziflette
Pjata të ngjashmeCacasse à cul nu

Tartifleta (shqiptimi frëngjisht: [taʁtiˈflɛt] ) është një pjatë nga Savoja në Alpet Franceze dhe nga Lugina e Aostës . Bëhet me patate, djathë reblochon, saldo dhe qepë . [1] [2] Mund të shtohet edhe një spërkatje verë e bardhë. [3]

Fjala tartiflette rrjedh ndoshta nga fjala arpitane për patate ( tartiflâ ) ose nga tartiflet Savojard, një term që gjendet gjithashtu në provansale dhe gallo-italiane . Kjo recetë moderne u frymëzua nga një pjatë tradicionale e quajtur péla : një gratin i gatuar në një tigan me dorezë të gjatë të quajtur pelagjik (lopatë). [4]

Një tartiflet i gatuar dhe proshutë e pjekur në skarë
  1. ^ Willan, Anne (2007). "Tartiflette: Potato and Reblochon Cheese Melt". The Country Cooking of France. Chronicle Books. fq. 60. ISBN 978-0-8118-4646-2. Marrë më 26 shkurt 2010. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Clark, Melissa (2021-02-26). "Where Velvety Potatoes, Crisp-Edged Cheese and Smoky Bacon Meet". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 2021-02-28.
  3. ^ "How to cook the perfect tartiflette". the Guardian (në anglisht). 2014-02-27. Marrë më 2021-04-24.
  4. ^ Caro (2013-03-10). "Tartiflette". Taste of Savoie (në anglishte britanike). Marrë më 2021-04-24.