Jump to content

Dhelpra dhe Zagari (animuar)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga The Fox and the Hound)

The Fox and the Hound (shqip: Dhelpra dhe zagari ose Dhelpra dhe qeni) është një film i animuar amerikan i vitit 1981 nga regjisori Ted Berman, Richard Rich, dhe Art Stevens. Filmi u shpërndarë nga studio Disney dhe shfaqur për herë të parë në ShBA me 10 korrik 1981. Filmi bazohet ne per libri me të njëjtin emër nga Daniel P. Mannix. Një vazhdim i filmit, The Fox and the Hound 2 u shfaq ne 2006.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roli Zëri në origjinal Dubluar në shqip[1]
Tod Mickey Rooney Neritan Liçaj
Copper Kurt Russell Dritan Boriçi
Big Mama Pearl Bailey Jetmira Dusha
Vixey Sandy Duncan Luljeta Bitri
Amos Slade Jack Albertson Merkur Bozgo
Widow Tweed Jeanette Nolan Ema Andrea
Chief Pat Buttram Gëzim Rudi
Dinky Dick Bakalyan Lorenc Kaja
Boomer Paul Winchell Erion Kame
Badger John McIntire Henerieta Isufllari
Porcupine John Fiedler Moris Rama
Young Tod Keith Mitchell Alma Koleci
Young Copper Corey Feldman Andia Xhunga

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]