The Transporter

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Transporter
Regjia nga
Shkruar nga
Prodhuesi
  • Luc Besson
  • Stephen Chasman
Luajnë
KinematografiaPierre Morel
MontazhiNicolas Trembasiewicz
MuzikaStanley Clarke

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga
Data e publikimit
3 tetor 2002 (premierë)
23 tetor 2002 (Francë)
Kohëzgjatja
92 minuta[2]
ShtetiFrancë[3]
GjuhaAnglisht
Buxheti€20.9 milionë[4]
($20.5 million)
Fitimi$43.9 milionë[5]

The Transporter (Frëngjisht: Le Transporteur; Shqip: Transportuesi) është një film aksion-thriller francez i vitit 2002, i drejtuar nga Corey Yuen dhe Louis Leterrier (i cili vlerësohet si drejtues artistik në film) dhe i shkruar nga Luc Besson, i cili u frymëzua nga seria The Hire e BMW Films. Në film luajnë Jason Statham në rolin e Frank Martin, një shofer me qira - një "transportues" mercenar që do të dorëzojë çdo gjë, kudo, pa pyetje - për çmimin e duhur. Shu Qi gjithashtu luan në rolin e Lai Kwai.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Frank Martin është një ish-ushtar i operacioneve speciale dhe tani shofer/mercenar shumë i aftë me banim në jug të Francës, shenja e thirrjes së të cilit është "Transportuesi". Ai ndjek rreptësisht tre rregulla të ngurtë kur transporton:

  1. Mos e ndryshoni kurrë marrëveshjen.
  2. Nuk ka emra.
  3. Asnjëherë mos e hapni paketimin.

Nice, Frank punësohet për të transportuar tre grabitës bankash me BMW 735i të tij të zezë, por ata ngrenë një burrë të katërt në makinën e tij pas grabitjes. Shpjegimi i peshës shtesë do të ndikojë në arratisjen e tij të planifikuar saktësisht, ai refuzon të drejtojë makinën derisa, i dëshpëruar, udhëheqësi vret një nga njerëzit e tij, i cili shtyhet nga makina. Më vonë ata ofrojnë më shumë para për Frank për t'i çuar në Avignon. Ai refuzon marrëveshjen. Grabitësit arratisen me një makinë tjetër, por pengohen nga drejtimi i tyre amator.

Në vilën e Frank në rivierën franceze, inspektori i policisë lokale Tarconi pyet Frankin për BMW-në e zezë që u largua nga skena e grabitjes, ku Frank ishte shoferi i arratisjes. Në mungesë të ndonjë prove të vërtetë, Tarconi largohet. Frank më pas punësohet për t'i dorëzuar një pako prej 50 kilogramësh një amerikani, Darren "Wall Street" Bettencourt. Pakoja është ngarkuar në bagazhin e Frank. Ndërsa ndërron një gomë të shfryrë, Frank vëren se pakoja lëviz. Duke kuptuar se një person është brenda, ai shkel rregullin e tij të tretë për t'i dhënë atij diçka për të pirë. Ai zbulon një femër, të lidhur dhe me gojë të mbyllur. Ajo tenton të arratiset, por Frank e rimarrë dhe e kthen në bagazh së bashku me dy policë që i dallojnë.

Frank ia dorëzon pakon Bettencourt siç ishte premtuar dhe pranon një punë tjetër, duke transportuar një çantë. Ndërsa ndalon për të blerë pije për policët në bagazhin e tij, shpërthen një bombë e fshehur në çantë. Për hakmarrje, Frank kthehet në vilën e Bettencourt, ku vret dhe plagos disa pasardhës. Frank më pas vjedh një makinë (një Mercedes-Benz S-Class) për t'u larguar, vetëm për të gjetur "pakon" të lidhur dhe të mbyllur në sediljen e pasme. Ai e kthen në shtëpinë e tij të renë, e cila quhet Lai.

Bettencourt viziton një nga njerëzit e tij të mbijetuar në spital për të përcaktuar se kush e sulmoi banesën e tij, përpara se të vriste burrin pasi zbuloi se Frank është gjallë. Të nesërmen, Tarconi mbërrin dhe pyet për makinën e Frankut, për të cilën Frank pretendon se ishte vjedhur. Lai mbështet alibinë e Frankut duke u prezantuar si kuzhinierja dhe e dashura e tij e re. Tarconi sërish largohet pa prova konkrete. Menjëherë pas kësaj, vrasësit e Bettencourt qëllojnë me raketa dhe armë automatike mbi shtëpinë. Frank dhe Lai mezi shpëtojnë përmes një kalimi nënujor në një shtëpi të sigurt aty pranë ku bien në dashuri.

Më vonë, ndërsa po merret në pyetje në komisariatin e policisë, Lai hyn në kompjuterin e Tarconit për të gjetur informacion mbi Bettencourt. Frank, i supozuar i vdekur nga Bettencourt, dëshiron të rindërtojë vilën e tij dhe të fillojë një jetë të re dhe e këshillon Lai që ta bëjë këtë gjithashtu përpara se ajo t'i thotë se Bettencourt është një trafikant qeniesh njerëzore me 400 kinezë të bllokuar në kontejnerë transporti, përfshirë familjen e saj. Lai dhe Frank shkojnë në zyrën e Bettencourt, ku Bettencourt zbulon se babai i Lait, Kwai, është gjithashtu një trafikant qeniesh njerëzore dhe partner i Bettencourt në krim. Kwai mbërrin dhe shërbëtorët e tij nënshtrojnë Frankun. Kur Tarconi mbërrin, Kwai dhe Bettencourt akuzojnë Frankun për rrëmbimin e Lait. Tarconi e ka arrestuar Frankun dhe e ka mbyllur në stacion.

Duke kuptuar se Frank nuk do të kufizohej nga urdhrat e kërkimit dhe se ai do të ishte në gjendje ta zgjidhte çështjen më shpejt se policia, Tarconi pranon të ndihmojë në arratisjen e Frank si peng i tij i rremë dhe e liron atë në portin e Cassis. Frank më pas i gjurmon kriminelët në portet në Marsejë, ku ata ngarkojnë kontejnerët në kamionë. Megjithatë, Frenku dallohet dhe detyrohet të luftojë me rojet dhe nuk arrin të ndalojë kamionët. Ai më pas vjedh një makinë të vjetër dhe bën ndjekje në agim para se të prishet në një rrugë të vogël fshati. Më pas ai komandon një aeroplan të vogël nga një fermer dhe ndjek autostradën deri te kamionët ku hidhet me parashutë në njërin prej tyre. Pas një përleshje të gjatë, Frank arrin të vrasë Bettencourt duke e hedhur atë nga kamioni në lëvizje dhe gjithashtu disa nga ndjekësit e tij, vetëm për t'u zënë në pritë nga Kwai sapo ai del nga kamioni ku ai marshohet në një skaj të shkëmbit. Megjithatë, Frank shpëtohet kur Lai pa dëshirë qëllon babanë e saj. Më pas, Tarconi mbërrin me policinë dhe ata shpëtojnë njerëzit e bllokuar brenda dy kontejnerëve ndërsa ai përgëzon Frankun për punën e tij.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Transporter (2001)". UniFrance (në anglisht). Marrë më 21 korrik 2021.
  2. ^ "The Transporter (15)". British Board of Film Classification (në anglisht). 4 nëntor 2002. Marrë më 24 dhjetor 2016.
  3. ^ "The Transporter (2001)". en.unifrance.org (në anglisht).
  4. ^ "The Transporter (2002)". JP's Box-Office (në anglisht). Marrë më 14 mars 2018.
  5. ^ "The Transporter" (në anglisht). Box Office Mojo. Marrë më 10 tetor 2012.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]