Tonnerre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tonnerre
Komunë
noform
Pamje nga Tonnerre
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Tonnerre is located in Franca
Tonnerre
Tonnerre
47°48′08″V 4°24′50″L / 47.8021°V 4.4138°L / 47.8021; 4.4138Koordinatat: 47°48′08″V 4°24′50″L / 47.8021°V 4.4138°L / 47.8021; 4.4138
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Burgonja-Franche-Comté
Departamenti Yonne
Kantoni Kantoni Tonnerrois
Kryetari Dominique Aguilar
Partia BDP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 58,27 km2
Lartësia Min. 129 - Max. 323 m (m.n.d.)
Popullsia 4,759 banorë
Dendësia 82 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 89700
INSEE 89418
Faqja Zyrtare www.ville-tonnerre.com


Tonnerre është komunëdepartamentin Yonne në veri-qendër të Francës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Revolucioni francezë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tonnerre ishte kryeqyteti i distriktit Tonnerre prej vitit 1790 deri më 1795 dhe qarkut (arronndissement) Tonnerre prej vitit 1800 deri më 1826.

Lufta e Dytë Botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti u bombardua nga gjermanët në qershor 1940 dhe nga anglezët-amerikanë më 25 maj 1944, e cila vrau 14 persona ku e goditi një kishë.

Lista e kryetarëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mandati Emri Partia
17??-17?? ... -
1791-1791 . Percheron -
rreth vitit 1780-???? Claude Bazile -
18??-18?? ... -
Prill 1800-???? Jacques-François Barbuat -
18??-18?? ... -
Janar 1856-???? . Hardy -
18??-18?? ... -
18??-shtator 1870 . Montreuil -
1870-1873 Alphonse Hardy -
1872-1878 Charles Narcisse Colin -
1881-1884 Edouard Gaupillat -
1884-1899 Jules Régnier -
1899-1927 Edmond Jacob -
1927-1929 Désiré Legrand -
1929-1945 Maurice Cerceau -
1945-1965 Roger Picand -
1965-1971 Rene Gérard -
1971-1975 Jacques Suisse -
1975-1977 Jean Cadieu -
1977-1989 Georges Roze[1] -
1989-1998 Henri Nallet PS
1998-2001 André Fourcade PS
2001-2008 Raymond Hardy -
2008-2014 André Fourcade PS
2014–Në detyrë Dominique Aguilar BDP

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ url=http://rhin-et-danube-yonne.wifeo.com/section-de-tonnerre.php
  2. ^ Partnershift on the Montabaur city web
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 tetor 2011. Marrë më 12 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Twin towns on Dobříš city web