Jump to content

Transporter 2

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Transporter 2
Regjia ngaLouis Leterrier
Shkruar nga
Bazuar nëPersonazhet nga Luc Besson
Robert Mark Kamen
Prodhuesi
  • Luc Besson
  • Steve Chasman
Luajnë
KinematografiaMitchell Amundsen
Montazhi
MuzikaAlexandre Azaria

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga
Data e publikimit
3 gusht 2005 (Francë)
Kohëzgjatja
87 minuta[2]
ShtetiFrancë[3]
GjuhaAnglisht
Buxheti€24.6 milionë[4][1]
Fitimi$89.1 milion[1]

Transporter 2 (Frëngjisht: Le Transporteur 2; Shqip: Transportuesi 2) është një film aksion-thriller francez i vitit 2005, në gjuhën angleze, i drejtuar nga Louis Leterrier. Shkruar nga Robert Mark Kamen dhe bashkëproducenti Luc Besson, është vazhdimi i The Transporter (2002), si dhe pjesa e dytë e trilogjisë Transporter. Në film luajnë Jason Statham, Alessandro Gassman, Amber Valletta, Kate Nauta, François Berléand, Matthew Modine, dhe Jason Flemyng. Të dy Statham dhe Berléand përsërisin rolet e tyre si Frank Martin dhe Inspektor Tarconi, respektivisht. Në histori, Frank është shofer i një djalë të ri nga Miami, Florida, i cili shpejt rrëmbehet dhe përpiqet ta shpëtojë. Filmi u pasua nga Transporter 3 i cili u publikua në vitin 2008.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Frank Martin është zhvendosur nga Franca jugore në Miami, Florida. Si një nder për një mik, ai bëhet një shofer i përkohshëm për familjen e pasur Billings. Martesa e Jefferson dhe Audrey Billings është nën tendosje të madhe për shkak të kërkesave të punës së profilit të lartë të bashkëshortit në qeveri. Frank lidhet me djalin e tyre, Jack, të cilin ai e kthen me makinë për në shkollën fillore me Audi A8 W12 të tij të ri. Më vonë, Audrey disi e dehur shfaqet në shtëpinë e Frank dhe përpiqet ta joshë atë, por ai me takt e dërgon atë në shtëpi.

Frank përgatitet për ardhjen e inspektorit Tarconi, mikut të tij detektiv nga Franca, i cili ka ardhur për të kaluar pushimet e tij në Florida me Frank. Kur Frank e merr Jack për një kontroll mjekësor, ai mezi e kupton me kohë se mashtruesit kanë vrarë dhe maskuar si mjekun dhe recepsionistin. Një luftë e gjatë shpërthen midis banditë, të udhëhequr nga Lola, dhe Frank i paarmatosur; Frenku arrin të arratiset me Jack. Sapo mbërrijnë në shtëpinë e Jack, ai merr një telefonatë, duke e informuar se ai dhe Jack janë në pamjen e një snajperi të aftë për të depërtuar xhamin antiplumb të makinës. I detyruar nën kërcënimin e armës për ta lënë Lolën në makinë, Frank largohet me shpejtësi me Jack, duke iu shmangur shumë makinave të policisë në ndjekje.

Ata mbërrijnë në një magazinë, ku Frank takon Gianni Chellini, drejtuesin e operacionit. Frank është urdhëruar të largohet pa Jack. Ai zbulon një eksploziv të bashkangjitur në makinë dhe arrin ta heqë atë një pjesë të sekondës para shpërthimit. Jack i kthehet familjes së tij pas pagesës së një shpërblimi, por i panjohur për ta dhe Frank, Jack i është injektuar një virus vdekjeprurës që përfundimisht do të vrasë këdo që fëmija merr frymë.

I dyshuar nga të gjithë përveç Audrey-t se ishte një nga rrëmbyesit, Frank gjurmon mjekun e mbetur të rremë, Dimitri, me ndihmën e Tarconi. Frank e infekton Dimitrin me të njëjtin virus dhe më pas e lë të arratiset. Dimitri e kap paniku dhe nxiton në një laborator për të marrë kurën, me Frankun që e ndjek pas. Në panikun e tij, Dimitri vret Tipov, një tjetër nga njerëzit e Xhani, në përpjekjen e tij për të detyruar shkencëtarin përgjegjës të laboratorit t'i jepte kurën. Frank mbërrin dhe vret fillimisht një xhelozi, pastaj Dimitrin (pasi zbuloi se Dimitri nuk ishte i infektuar në fund të fundit); por kur Frank refuzon të bëjë pazare me të, shkencëtari i hedh nga dritarja në trafik dy shishet e vetme që përmbajnë antidotin. Frank arrin të marrë vetëm një shishe të paprekur.

Frank kthehet fshehurazi në shtëpinë e Billings dhe i tregon një Audrey tashmë të sëmurë se çfarë po ndodh. Ai përdor kundërhelmin për Jack. Ndërkohë, një Jefferson që kollitet, drejtor i Politikës Kombëtare të Kontrollit të Drogës, u drejtohet krerëve të shumë organizatave kundër drogës nga e gjithë bota në një konferencë; duke i infektuar të gjithë gjatë procesit.

Frank shkon me makinë në shtëpinë e Gianni-t dhe zbulon se Gianni ka vendosur t'i injektojë vetes sasinë e mbetur të kundërhelmit si masë paraprake. Pas dërgimit të shumë pasardhësve të Gianni-t, Frenku ka nën kërcënimin e armikut të kryevilës. Gianni shpjegon se një kartel kolumbian droge po e paguan atë për të hequr qafe armiqtë e tij; dhe se Frank nuk mund të rrezikojë ta vrasë, sepse vdekja e tij do ta bënte antidotin të papërdorshëm. Një Lola e armatosur shfaqet, duke çuar në një përplasje. Gianni lë Lola për t'u marrë me Frank; gjë që rezulton në vrasjen e Frankut duke e vënë në shtyllë në një raft vere me majë metalike të mprehta.

Frank gjurmon Gianni, i cili po arratiset me helikopterin e tij në një avion pritës. Duke përdorur një Lamborghini Murciélago Roadster nga garazhi i Gianni-t, Frank shpejton në aeroport dhe hip në avionin e Gianni duke hipur në pistë dhe duke u ngjitur në pajisjen e hundës së avionit. Pasi vrau bashkë-pilotin, Frank futet në brendësi të avionit dhe përballet me Gianni, i cili i tërheq një armë. Kur ata luftojnë për të, një e shtënë e egër vret pilotin dhe avioni u rrëzua në oqean. Frank e paaftëson Gianni duke e paralizuar (duke e bërë atë të palëvizshëm duke e ruajtur antidotin në sistemin e tij), më pas e shtyn robin e tij dhe veten e tij nga avioni që fundoset. Varkat bashkohen për t'i marrë ato.

Billings u jepet kundërhelmi. Kur Frank i viziton në spital, para se të hyjë në dhomën e tyre, i sheh me Jack, i cili po bën shaka me ta. Ai në heshtje kthehet në makinën e tij, ku Tarconi po pret. Ai e lëshon shokun e tij në aeroport. I vetëm, Frank merr një telefonatë nga një burrë që ka nevojë për një transportues, të cilit ai i përgjigjet: "Po dëgjoj".

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vazhdimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një vazhdim i vitit 2008, i titulluar Transporter 3, u lansua në SHBA më 26 nëntor 2008. Filmi ndjek Frank Martin pasi kthehet në Francë. Është filmi i vetëm i trilogjisë Transporter që shpërndahet nga Lionsgate në SHBA.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "Transporter 2". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 16 mars 2008.
  2. ^ "Transporter 2 (15)". British Board of Film Classification (në anglisht). 1 shtator 2005. Marrë më 24 dhjetor 2016.
  3. ^ "Le Transporteur 2 (2005)". www.unifrance.org (në frëngjisht).
  4. ^ "The Transporter II (2005)". JP's Box-Office (në anglisht). Marrë më 14 mars 2018.