Trofologjia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Trofologjia [1] është shkenca që studion procesin fiziologjik të të ushqyerit (kryesisht të ushqyerit e njeriut ), duke interpretuar lëndët ushqyese dhe substanca të tjera në ushqim në lidhje me mirëmbajtjen, rritjen, riprodhimin . shëndetin dhe sëmundjen e një organizmi . [2]

Vështrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përpara se shkenca ushqimore të shfaqej si një disiplinë studimi e pavarur, kryesisht kimistët punonin në këtë fushë. Është ekzaminuar përbërja kimike e ushqimit. Makronutrientët, veçanërisht proteinat, yndyrat dhe karbohidratet, kanë qenë komponentët e fokusit të studimit të të ushqyerit (njerëzor) që nga shekulli i 19-të. Deri në zbulimin e vitaminave dhe substancave jetike, cilësia e të ushqyerit matej ekskluzivisht nga marrja e energjisë ushqyese .

Vitet e para të shekullit të 20-të u përmblodhën nga Kenneth John Carpenter në Historinë e tij të shkurtër të Shkencës së Ushqyerjes si "epoka e vitaminave". [3] Vitamina e parë u izolua dhe u përcaktua kimikisht në 1926 ( tiamina ). Izolimi i vitaminës C pasoi në vitin 1932 dhe efektet e saj në shëndet, mbrojtja nga skorbuti, u dokumentua shkencërisht për herë të parë. [4]

Me nxitjen e fiziologut britanik John Yudkin në Universitetin e Londrës, diploma Bachelor i Shkencave dhe Master i Shkencave në shkencën e të ushqyerit u krijuan në vitet 1950. [5]

Shkenca ushqyese si një disiplinë e veçantë u institucionalizua Në Gjermani në nëntor 1956 kur Hans-Diedrich Cremer u emërua në karrigen për ushqimin e njeriut në Giessen. Instituti për Shkenca Ushqyese fillimisht ishte vendosur në Akademinë Për Kërkime Mjekësore dhe Edukim të Mëtejshëm, e cila u transferua në Fakultetin E Mjekësisë Njerëzore kur Universiteti Justus Liebig u rihap. Me kalimin e kohës, shtatë universitete të tjera me institucione të ngjashme pasuan në Gjermani.[6]

Nga vitet 1950 deri në 1970, një fokus i shkencës ushqyese ishte në yndyrën dhe sheqerin dietik . Nga vitet 1970 deri në vitet 1990, vëmendja iu kushtua sëmundjeve kronike të lidhura me dietën dhe suplementeve . [4]

Trofologjia shpesh kombinohet me shkencën e ushqimit ( shkenca ushqimore dhe ushqimore ).

Trofologjia është një term i përdorur globalisht për shkencën e të ushqyerit në gjuhë të tjera, në anglisht termi është i datës. Sot, pjesërisht përdoret ende për qasjen e kombinimit të ushqimit që mbron kombinime specifike (ose këshillon kundër kombinimeve të caktuara) të ushqimit. Ekotrofologjia është një degë e shkencës së të ushqyerit që merret me praktikën e përditshme dhe elemente nga menaxhimi i familjes që studiohet kryesisht në Gjermani.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ trophology. (n.d.) Collins English Dictionary – Complete and Unabridged, 12th Edition 2014. Online: (retrieved 8 March 2021)
  2. ^ "Joint Collection Development Policy: Human Nutrition and Food". US National Library of Medicine, National Institutes of Health. 14 tetor 2014. Marrë më 13 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Kenneth J. Carpenter (1 October 2003): A Short History of Nutritional Science: Part 3 (1912–1944). In: The Journal of Nutrition, Volume 133, Issue 10, October 2003, pp. 3023–3032, doi: https://doi.org/10.1093/jn/133.10.3023
  4. ^ a b Dariush Mozaffarian, Irwin Rosenberg Ricardo Uauy (13 June 2018): History of modern nutrition science—implications for current research, dietary guidelines, and food policy. In: BMJ 2018; 361 doi: https://doi.org/10.1136/bmj.k2392
  5. ^ Davies, Louise (24 July 1995). "Obituary: John Yudkin", The Independent.
  6. ^ Gertrud Rehner (1 June 2007): 50 Jahre Institut für Ernährungswissenschaft in Gießen – Ein Rückblick. In: Der Präsident der Justus-Liebig-Universität Gießen (Hrsg.): Spiegel der Forschung, pp. 26–30 (in gjermanisht)