Turi Çiklistik i Shqipërisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Rrethi çiklistik i Shqipërisë është kampionati çiklistik më i vjetër në Shqipëri. Për herë të parë filloj në vitin 1925, ndërsa nga viti 1946 mbahet deri më sot vetëm me një ndërprerje në vitin 1992. Në vitin 1948 u zhvilluan dy ture.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrethi çiklistik i Shqipërisë është zhvilluar për herë të parë në shtatorin e vitit 1925 me një gjatësi prej 1300 km, ky ishte aktiviteti i parë zyrtar i asaj kohe. Rrethi çiklistik i Shqipërisë për nga vjetërsia e tij renditet i treti në Europë, pas Turit të Francës dhe Xhiros së Italisë.[1]

Etapa e parë e Rrethit çiklistik të Shqipërisë ishte me itinerar:

 • Shkodër – Durrës
 • Durrës – Fier
 • Fier – Vlorë
 • Vlorë – Tepelenë
 • Tepelenë – Gjirokastër
 • Gjirokastër - kalohet kufiri me Greqinë në Kakavijë; ndalim tek Ura e Peratit, Ura e Peratit – Leskovik
 • Leskovik - Korçë, në Korçë një ditë pushim
 • Korçë – Qukës
 • Ura e Haxhi Beqarit – Elbasan
 • Elbasan – Peqin
 • Peqin – Kavajë
 • Kavajë – Tiranë

Në çdo qytet rezervohej një pritje madhështore, çdo bashki dhe prefekturë siguronte fjetjen, ushqimin, shërbimin mjeksor, duke krijuar një ambjent sportiv. U bë zakon që tre sportistët e parë merrnin dhurata të posaçme. Në ditën e fundit Ministri i Brendshëm Ceno Beg Kryeziu dha një pritje ku ishin edhe senatori Halit Rroji dhe Drejtori i Përgjithshëm Pertef Pogoni. Sipas vendit të parë, të dytë dhe të tretë; Jonuz Gjylbegut ju dhuruan 50 napolona, Ali Haverikut 25 napolona.[1]

Fituesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Viti Fituesi
1 1925 Flag of Albania.svg Jonuz Gjylbegu
2 1936 Flag of Albania.svg Koço Kereku
3 1946 Flag of Albania.svg Pirro Angjeli
4 1947 Flag of Albania.svg Gani Lacej
5 1948 Flag of Albania.svg Mishel Cico
6 1948 Flag of Albania.svg Mishel Cico
7 1949 Flag of Albania.svg Pirro Angjeli
8 1950 Flag of Albania.svg Fadil Murriqi
9 1951 Flag of Albania.svg Fadil Muriqi
10 1952 Flag of Albania.svg Fadil Muriqi
11 1953 Flag of Albania.svg Fadil Muriqi
12 1954 Flag of Albania.svg Bilal Agalliu
13 1955 Flag of Albania.svg Bilal Agalliu
14 1956 Flag of Albania.svg Bilal Agalliu
15 1957 Flag of Albania.svg Bilal Agalliu
16 1958 Flag of Albania.svg Bilal Agalliu
17 1959 Flag of Albania.svg Bilal Agalliu
18 1960 Flag of Albania.svg Bilal Agalliu
19 1961 Flag of Albania.svg Bilal Agalliu
20 1962 Flag of Albania.svg Bilal Agalliu
21 1963 Flag of Albania.svg Bilal Agalliu
22 1964 Flag of Albania.svg Ruzhdi Muriqi
23 1965 Flag of Albania.svg Bilal Agalliu
24 1966 Flag of Albania.svg Shefqet Dervishi
25 1967 Flag of Albania.svg Sali Hima
26 1968 Flag of Albania.svg Sali Hima
27 1969 Flag of Albania.svg Dashamir Rama
28 1970 Flag of Albania.svg Muharrem Ahmeti
29 1971 Flag of Albania.svg Lutfi Zino
30 1972 Flag of Albania.svg Muharrem Ahmeti
31 1973 Flag of Albania.svg Agron Tafilica
32 1974 Flag of Albania.svg Agron Tafilica
33 1975 Flag of Albania.svg Agron Tafilica
34 1976 Flag of Albania.svg Kastriot Mezini
35 1977 Flag of Albania.svg Lutfi Zino
36 1978 Flag of Albania.svg Agron Huqi
37 1979 Flag of Albania.svg Agim Tafili
38 1980 Flag of Albania.svg Agim Tafili
39 1981 Flag of Albania.svg Agim Tafili
40 1982 Flag of Albania.svg Agim Tafili
41 1983 Flag of Albania.svg Albert Çuko
42 1984 Flag of Albania.svg Agim Tafili
43 1985 Flag of Albania.svg Agim Tafili
44 1986 Flag of Albania.svg Ardian Ferraizi
45 1987 Flag of Albania.svg Agron Huqi
46 1988 Flag of Albania.svg Sytki Tafili
47 1989 Flag of Albania.svg Selim Çelmeta
48 1990 Flag of Albania.svg Selim Çelmeta
49 1991 Flag of Albania.svg Agim Paja
50 1993 Flag of Albania.svg Agron Boga
51 1994 Flag of Albania.svg Agim Paja
52 1995 Flag of Albania.svg Besnik Musai
53 1996 Flag of Albania.svg Besnik Musai
54 1997 Flag of Albania.svg Besnik Musai
55 1998 Flag of Albania.svg Besnik Musai
56 1999 Flag of Albania.svg Besnik Musai
57 2000 Flag of Albania.svg Besnik Musai
58 2001 Flag of Albania.svg Besnik Musai
59 2002 Flag of Albania.svg Admir Hasimaj
60 2003 Flag of Albania.svg Ermir Avdolli
61 2004 Flag of Albania.svg Palion Zarka
62 2005 Flag of Albania.svg Palion Zarka
63 2006 Flag of Albania.svg Palion Zarka
64 2007 Flag of Albania.svg Palion Zarka
65 2008 Flag of Albania.svg Jonid Toska
66 2009 Flag of Albania.svg Jonid Toska
67 2010 Flag of Albania.svg Besmir Banushi
68 2011 Flag of Albania.svg Besmir Banushi
69 2012 Flag of Albania.svg Besmir Banushi
70 2013 Flag of Albania.svg Eugert Zhupa
71 2014 Flag of Serbia.svg Marko Stanković
72 2015 Flag of Serbia.svg Marko Stanković
73 2016 Flag of Albania.svg Ylber Sefa

Statistika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fitoret sipas shteteve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shteti Fitoret
Flag of Albania.svg Shqipëria 71
Flag of Serbia.svg Serbia 2

Fitoret sipas çiklistëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. Çiklisti Fitoret
1 Flag of Albania.svg Bilal Agalliu 11
2 Flag of Albania.svg Besnik Musaj 7
3 Flag of Albania.svg Agim Tafili 6
4 Flag of Albania.svg Fadil Muriqi 4
Flag of Albania.svg Palion Zarka 4
2 çiklistë me 3 fitore
10 çiklistë me 2 fitore
15 çiklistë me 1 fitore

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Historiku i Federatës Shqiptare të Çiklizmit". Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2017. Marrë më 19 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]