Jump to content

Turnai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tournai ( Frëngjisht: [tuʁnɛ]  ( dëgjoni); Holandisht: Doornik  [ˈdoːrnɪk] ; Pikard: Tornai ; Walloon: Tornè [tɔʀnɛ]; Latinisht: Tornacum; Shqip: Turnai ) është një qytet dhe komunë e Uallonisë që ndodhet në provincën e Hainautit, Belgjikë . Është 89 km me rrugë në jugperëndim të qendrës së Brukselit në lumin Scheldt, dhe është pjesë e Eurometropolis Lille–Kortrijk–Tournai, [1] Në vitin 2022, komuna e Turnait kishte një popullsi të vlerësuar prej 68,518 njerëz. [2]

Turnai është një nga qytetet më të vjetra në Belgjikë dhe ka luajtur një rol të rëndësishëm në historinë kulturore të vendit. Ishte kryeqyteti i parë i Perandorisë Franke, me Clovis I që lindi këtu.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një qytet uallon që flet frëngjisht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grand-Place i Turnait

Turnai është një qytet frëngjishtfolës i Belgjikës. Gjuha vendore quhet tournaisien, një dialekt Picard i ngjashëm me atë të komunave të tjera të Hainautit dhe Francës Veriore. Turnai i përket gjithashtu Flandrës Romane, si Lila, Duai, Turkangu dhe Muskroni . Qyteti ishte një nga qendrat më të mëdha kulturore dhe ekonomike të Qarkut të Flanders .

  1. ^ "EUROMETROPOLIS: Eurometropolis Lille-Kortrijk-Tournai, the 1st european cross-bordrer metropolis". eurometropolis.eu. Marrë më 15 mars 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Tournai". Citypopulation.de. Marrë më 15 mars 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)