Turqizimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Turqizimi është një shprehje që përshkruan si ndryshimin kulturor ashtu edhe atë gjuhësor, ku popullatat ose shtetet u asimiluan me forcë ose adoptuan një kulturë historike turke . Megjithatë, shpesh ky term përdoret më ngushtë për të nënkuptuar në mënyrë specifike kulturën turko-osmane dhe jo thjesht atë turke, pra duke iu referuar Perandorisë Osmane dhe politikave nacionaliste turke të Republikës së Turqisë ndaj pakicave etnike në Turqi . Ndërsa shtetet turke u zhvilluan dhe u rritën, pati shumë raste të këtij ndryshimi kulturor. Një formë e hershme e turqizimit ndodhi në kohën e Perandorisë Selxhuke dhe Sulltanatit të RumitAnadoll, i cili kishte qenë një rajon i larmishëm dhe kryesisht greqishtfolës pasi më parë ishte helenizuar. [1] [2]

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para shekullit XX, rajonet e Anadollit, Ballkanit, Kaukazit dhe Lindjes së Mesme thuhej se i nënshtroheshin otomanizimit . "Turqizimi" filloi të përdoret në mënyrë të ndërsjellë me "osmanizimin" pas ngritjes së nacionalizmit turk në shekullin Xx. [3]

Termi është përdorur në gjuhën greke që nga vitet 1300 ose epoka e vonë-bizantine si "εκτουρκισμός", ose "τούρκεμα". Fjalë për fjalë do të thotë "të bëhesh turk". Përveç personave, mund t'u referohet edhe qyteteve të pushtuara nga turqit ose kishave që u shndërruan në xhami. Përdoret më shpesh në formën foljore "τουρκεύω" ( turqohem, bëhem musliman ose turk ). [4] [5]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lambton, Ann; Lewis, Bernard, red. (1977). "3". The Cambridge history of Islam (bot. Reprint.). Cambridge: Cambridge Univ. Press. fq. 231–233. ISBN 0521291356. Arkivuar nga origjinali më 2016-09-01. Marrë më 2016-09-22. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!):"Anatolia had been the homeland of many peoples, the scene of many civilizations, and had served them as a bridge between three continents" "After the battle of Manzikert, there were swift and sudden changes in the ethnic features of Anatolia. Because the great Turkish migration and colonization were neither studied nor understood, the process of Turkification in Anatolia remained an enigma, and some historians ascribed these changes to the annihilation or mass conversion to Islam of the local population. While there were indeed conversions and losses of population on both sides, the inaccuracy of such conjectures, which fail to take about of migration and ethnic changes, is shown even by a general picture of events as drawn above."
  2. ^ Davison, Roderic H. (2013). Essays in Ottoman and Turkish History, 1774-1923: The Impact of the West. University of Texas Press. fq. 3–4. ISBN 978-0292758940. Arkivuar nga origjinali më 2018-08-06. Marrë më 2016-09-22. So the Seljuk sultanate was a successor state ruling part of the medieval Greek empire, and within it the process of Turkification of a previously Hellenized Anatolian population continued. That population must already have been of very mixed ancestry, deriving from ancient Hittite, Phrygian, Cappadocian, and other civilizations as well as Roman and Greek. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Göl, Ayla (2015-11-01). Turkey facing east: Islam, modernity and foreign policy. Oxford University Press. ISBN 978-1-5261-0334-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Vyzantios, Skarlatos D. (1856). Skarlatos D. Vyzantios, Dictionnaire Grec-Français et Français-Grec, Athens, 1856, p. 408 (French part), under term "TURBAN". Marrë më 2014-05-05. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Thumb, Albert (1895). Thumb Albert, Handbuch der neugriechischen Volkssprache, Trübner, 1895, p. 233. ISBN 9783112172148. Marrë më 2014-05-05. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)