Jump to content

Tymosja (gatim)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mishi i varur brenda një tymoreje në Zvicër
Një sanduiç me mish të tymosur në Montreal
Salmon i tymosur i nxehtë

Tymosja është procesi i aromatizimit, kafimi, gatimit ose ruajtjes së ushqimit duke e ekspozuar atë ndaj tymit nga materiali i djegur ose i shkrirë, më së shpeshti druri. Shpesh mishi, peshku dhe çaji lapsang souchong konsumohen të tymosur.

Evropë, alderi është druri tradicional i tymosjes, por lisi përdoret më shpesh tani, dhe ahu në një masë më të vogël. Në Amerikën e Veriut, drurët e hikorit meskit, dushku, pekani, alderi, panja dhe pemët frutore, të tilla si molla, qershia dhe kumbulla, përdoren zakonisht për tymosje. Biomasa tjetër përveç drurit mund të përdoret gjithashtu, ndonjëherë me shtimin e përbërësve aromatizues/

Tymosja mund të bëhet në katër mënyra: tymosja e ftohtë, tymosja e ngrohtë, tymosja e nxehtë dhe përmes përdorimit të një aromatizues tymi, siç është tymi i lëngshëm . [1] Sidoqoftë, këto metoda të dhënies së tymit ndikojnë vetëm në sipërfaqen e ushqimit dhe nuk janë në gjendje të ruajnë ushqimin, kështu që tymosja shoqërohet me pengesa të tjera mikrobike, si ftohja dhe paketimi, për të zgjatur jetëgjatësinë e ushqimit. [1]

Shqetësimet shëndetësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konsumimi i rregullt i mishit dhe peshkut të tymosur mund të rrisë rrezikun e disa llojeve të kancerit [2] [3]

  1. ^ a b Fellows, P. (2017). Food processing technology : principles and practice (bot. 4th). Kent: Woodhead Publishing/Elsevier Science. ISBN 978-0-08-101907-8. OCLC 960758611. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Beck, L. (19 prill 2022). "I love smoked salmon. is it healthy?". The Globe and Mail. Arkivuar nga origjinali më 2023-05-30. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Rapaport, L (19 janar 2017). "Barbecued and smoked meat tied to risk of death from breast cancer". Reuters. Arkivuar nga origjinali më 2023-05-30. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)