Uji i kokosit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një kokos i ri, gati për t'u pirë me një pipëz kashtë .
Uji i kokosit nga një arrë kokosi e pjekur
Shitës i ujit të kokosit në një karrocë gomari, c. 1950. Porti i Spanjës .

Uji i arrës së kokosit (gjithashtu lëngu i kokosit ) është lëngu i qartë brenda kokosit të ri (frutat e palmës së kokosit ). Në zhvillimin e hershëm, ai shërben si një pezullim për endospermën e kokosit gjatë fazës bërthamore të zhvillimit . Ndërsa rritja vazhdon, endosperma maturohet në fazën e saj qelizore dhe depozitohet në lëvoren e pulpës së kokosit. [1] Lëngu brenda kokosit të ri ndonjëherë parapëlqehet më shumë se ai i lëngut të një kokosi të pjekur. Uji i kokosit nga kokosi i ri jeshil njihet gjithashtu në mënyrë specifike si lëngu bukoanglishten filipinase . [2]

Produktet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Uji i thjeshtë i kokosit ka qenë prej kohësh një pije popullore në vendet tropikale, ku është i gatshëm i freskët, i konservuar ose i ambalazhuar.

Arrat e kokosit për pije shërbehen të ftohta, të freskëta ose të paketuara. Ato shpesh shiten nga shitës ambulantë të cilët i hapin me hanxhar ose mjete të ngjashme para klientëve. Uji i kokosit për shitje me pakicë mund të gjendet në kanaçe të zakonshme alumini, Tetra Pak, shishe qelqi ose shishe plastike, ndonjëherë me tul kokosi ose pelte kokosi të përfshirë.

Uji i kokosit mund të fermentohet për të prodhuar uthull kokosi . Përdoret gjithashtu për të bërë nata de coco, një ushqim i ngjashëm me pelte.

Vlera ushqyese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  Sigurimi i 19 kcal energji ushqimore në një sasi prej 100 ml, uji i kokosit është 95% ujë dhe 4% karbohidrate, me përmbajtje proteinash dhe yndyre totale nën 1% secilën (shih tabelën). Uji i kokosit përmban sasi të vogla të vitaminave dhe mineraleve dietike, të gjitha nën 10% të vlerës ditore (DV).

Rreziqet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një rrezik i mundshëm (por me sa duket mjaft i rrallë) shëndetësor që lind nga pirja e tepërt e ujit të kokosit është një tepricë e kaliumit në gjak ( hiperkalemia ), duke shkaktuar dështim akut të veshkave, aritmi të zemrës, humbje të vetëdijes dhe përfundimisht vdekje. [3] [4] Ky efekt është jashtëzakonisht i rrallë duke pasur parasysh se 2,37 dl të ujit të arrës së kokosit në treg përmbajnë vetëm 10 përqind të dozës së rekomanduar ditore të kaliumit. Hiperkalemia dhe humbja e vetëdijes pas konsumimit të disa litrave ujë kokosi u raportuan vetëm si një rast studimor klinik në lidhje me përdorimin e një produkti tregtar nga një individ pas sforcimit fizik . [4]

  1. ^ Janick J, Paull RE (2008). Cocos in The Encyclopedia of Fruit and Nuts. fq. 109–113. ISBN 978-0851996387. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2015. Marrë më 11 maj 2015. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Chanco, Boo (16 shtator 2009). "Buko juice: The next big thing!". PhilStar Global. Marrë më 19 prill 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Rees, Richard; Barnett, Joe; Marks, Daniel; George, Marc (shtator 2012). "Coconut water-induced hyperkalaemia". British Journal of Hospital Medicine. 73 (9): 534. doi:10.12968/hmed.2012.73.9.534. PMID 23124410. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b Hakimian, J; Goldbarg, SH; Park, CH; Kerwin, TC (2014). "Death by coconut". Circulation: Arrhythmia and Electrophysiology. 7 (1): 180–181. doi:10.1161/CIRCEP.113.000941. PMID 24550410. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2015. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)