Universiteti Shtetëror i Bakusë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti Shtetëror i Bakusë
Baku State University
Bakı Dövlət Universiteti
LlojiPublik
Themelimi1 September 1919
RektoriElchin Babayev
Stafi akademik
3,000[1]
Studentë26,000[1]
Location,
KampusiUrban
Faqja zyrtarewww.bsu.edu.az

Universiteti Shtetëror i Bakusë ( azerbajxhanisht: Bakı Dövlət Universiteti (BDU)) është një universitet publik i vendosur në Baku, Azerbajxhan . I themeluar më 1 shtator 1919 nga Parlamenti i Republikës Demokratike të Azerbajxhanit, universiteti filloi me fakultetet e historisë dhe filologjisë, fizikës dhe matematikës, dhe drejtësisë dhe mjekësisë, me një regjistrim fillestar prej 1094. [2] Rektori i parë i BSU ishte VIRazumovsky, një ish -profesor i kirurgjisë në Universitetin Kazan .

Hyrje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1930, qeveria e Republikës Socialiste Sovjetike të Azerbajxhanit urdhëroi mbylljen e universitetit në përputhje me një riorganizim të arsimit të lartë dhe universiteti u zëvendësua me Institutin e Lartë Pedagogjik. Megjithatë, në 1934 universiteti u rivendos përsëri dhe vazhdoi të punojë gjatë viteve të vështira të Luftës së Dytë Botërore duke përjetuar mungesën e anëtarëve të fakultetit .

Në 40 vjetorin e tij në 1959, universiteti kishte tashmë 13 fakultete . Universiteti Mjekësor i Azerbajxhanit dhe Universiteti Ekonomik Shtetëror i Azerbajxhanit ishin të dyja të shkëputura nga fakultetet përkatëse origjinale në BSU.

Në mesin e të diplomuarve të BSU ishin dy ish-presidentë të Azerbajxhanit, Abulfaz Elchibey dhe Heydar Aliyev . [3] I pari u diplomua në Fakultetin e Gjuhës dhe Letërsisë Arabe, ndërsa i dyti, i cili dominoi jetën politike të Azerbajxhanit për mbi 30 vjet, në Fakultetin e Historisë. Fizikani fitues i çmimit Nobel, Lev Landau, studioi në BSU midis 1922 dhe 1924. [3]

BSU është i vetmi universitet nga Azerbajxhani i renditur nga organizatat ndërkombëtare të renditjes, si Renditja e Universitetit sipas Performancës Akademike dhe aktualisht renditet në 1872 në Renditjen e Universitetit sipas Performancës Akademike . [4]

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stema e Universitetit Shtetëror të Baku në 1919.
Studentët e Fakultetit të Mjekësisë të Universitetit Studentor të Baku në 1923

BSU u krijua më 1 shtator 1919, me vendim të Parlamentit të Republikës Demokratike të Azerbajxhanit . Universiteti u krijua si pjesë e 4 fakulteteve (histori dhe filologji, fizikë dhe matematikë, juridik dhe mjekësi). Rektori i parë i universitetit ishte kirurgu i famshëm VI Razumovsky.

Ndër profesorët kryesorë në vitet 1920-40 ishin shkrimtari azerbajxhanas Abdurrahim bek Haqverdiyev, profesori orientalist PK Juze, profesor AO Makovelski, profesor AO Mishel dhe studiues të tjerë. Gjatë asaj periudhe administrata e universitetit ftoi në Baku mësues të tillë si NY Marr, VV Bartold, akademikun e Akademisë së Shkencave Lindore Fuad bek Kuprulluzade.

Universiteti u likuidua në vitin 1930 në përputhje me vendimin e marrë nga Këshilli i Komisarit Popullor për riorganizimin. Si zëvendësim u krijua Instituti i Lartë Pedagogjik. Universiteti rifilloi aktivitetin e tij në vitin 1934 dhe shpejt u bë qendra shkencore-pedagogjike e republikës. Pavarësisht mungesës së mësuesve universitarë të shkaktuar nga shërbimi i tyre në Luftën e Dytë Botërore, universiteti arriti të ruajë pozicionin e tij drejtues. Më 1945 mësuesit morën pjesë aktive në themelimin e Akademisë së Shkencave të Azerbajxhanit. Shumica e universiteteve më të mira të republikës — si Universiteti Mjekësor i Azerbajxhanit, Universiteti i Ekonomisë i Azerbajxhanit, Universiteti Shtetëror Pedagogjik i Azerbajxhanit dhe të tjerë — u themeluan në bazë të Universitetit Shtetëror të Baku.

Vitet pas vitit 1969 mund të konsiderohen si periudhë e zhvillimit të mëtejshëm në drejtim të dijes dhe shkencës. Gjatë kësaj periudhe kohore u themeluan fakultete për specialitete moderne, departamente dhe rreth 30 laboratorë kërkimor shkencor. Universiteti vazhdoi të rritet dhe të zhvillohet nën presidencën e Heydar Aliyev, me specialitete të tjera, departamente dhe laboratorë shkencorë që filluan funksionimin e tyre. Duke pasur parasysh sfondin e tij të gjerë historik, Universiteti Shtetëror i Baku ishte gjithmonë një qendër kryesore shkencore dhe arsimore në Azerbajxhan. Shkencëtarë, intelektualë dhe politikanë të famshëm dhe politikani i shquar i Azerbajxhanit, Heydar Aliyev u diplomua në Universitetin Shtetëror të Baku. [2] Që nga maji 2021, Universiteti Shtetëror i Baku ofron 16 diploma me 55 diploma bachelor dhe 153 master.

100-vjetori i Universitetit Shtetëror të Bakut u përkujtua gjatë gjithë vitit 2019 në Azerbajxhan dhe gjithashtu në Vjenë, Austri (shtator 2019) dhe në selinë e UNESCO-sParis (qershor 2019). [5] [6] Një medalje e veçantë për nder të 100-vjetorit të BSU-së - “ Medalja e 100-vjetorit (1919-2019) e Universitetit Shtetëror të Baku-së ” u lëshua me Dekret Presidencial në Nëntor 2019, me 113 persona që iu dhanë më pas kjo Medalje. [7] [8]

Fakultetet dhe institutet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fakultetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Fakulteti i Matematikës së Aplikuar dhe Kibernetikës
 2. Fakulteti i Fizikës
 3. Fakulteti i Mekanikës dhe Matematikës
 4. Fakulteti i Kimisë
 5. Fakulteti i Biologjisë
 6. Fakulteti i Ekologjisë dhe Shkencave të Tokës
 7. Fakulteti i Gjeologjisë
 8. Fakulteti i Gjeografisë
 9. Fakulteti i Historisë
 10. Fakulteti Filologjik
 11. Fakulteti i Marrëdhënieve Ndërkombëtare dhe Ekonomisë
 12. Fakulteti i Gazetarisë
 13. Fakulteti i Drejtësisë
 14. Fakulteti i Orientalistikës
 15. Fakulteti i Shkencave Sociale dhe Psikologjisë
 16. Fakulteti i Informacionit dhe Menaxhimit të Dokumenteve.

Institutet kërkimore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Instituti i Kërkimeve Shkencore të Matematikës së Aplikuar
 2. Instituti i Problemeve të Fizikës Teorike

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Baku State University" (në anglisht). Topuniversities.com. Marrë më 2023-07-25.
 2. ^ a b "History of Baku State University" (në anglisht). Baku State University. Marrë më 2015-07-18.
 3. ^ a b "100 Notable alumni of Baku State University". Edurank.org. Marrë më 2023-07-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "2014-2015 RANKING BY COUNTRY". Arkivuar nga origjinali më 2016-03-04. Marrë më 2015-07-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Centenary of Baku State University celebrated in Vienna". Baku State University. Marrë më 2019-12-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "100th anniversary of Baku State University celebrated at UNESCO headquarters in Paris". Baku State University. Marrë më 2019-12-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Establishment of the anniversary medal of the Republic of Azerbaijan "100 years of the Baku State University (1919-2019)"". Official website of the President of Azerbaijan (në azerbajxhanisht). Marrë më 2019-12-10.
 8. ^ "Ilham Aliyev attended a ceremony marking the 100th anniversary of Baku State University". Official website of the President of Azerbaijan (në azerbajxhanisht). Marrë më 2019-12-10.