Ushtria Italiane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Ushtrisë Italiane e krijuar në vitin 2014.

Ushtria Italiane (italisht: Esercito Italiano, EI) është komponenti tokësor i Forcave të Armatosura Italiane. Historia e ushtrisë daton që nga bashkimi italian në vitet 1850 dhe 1860. Ushtria luftoi në angazhime koloniale në Kinë, Libi, Italinë Veriore kundër Perandorisë Austro-Hungareze gjatë Luftës së Parë Botërore, Abisinisë para Luftës së Dytë Botërore dhe në Luftën e Dytë Botërore në Shqipëri, Ballkan, Afrikën e Veriut, Bashkimin Sovjetik dhe vetë Italinë. Gjatë Luftës së Ftohtë, ushtria u përgatit për t'u mbrojtur kundër një pushtimi të Traktatit të Varshavës nga lindja. Që nga fundi i Luftës së Ftohtë, ushtria ka parë shërbime të gjera paqeruajtëse dhe luftime në Afganistan dhe Irak. Mjetet e saj luftarake më të njohura janë automjeti luftarak i këmbësorisë Dardo, shkatërruesi i tankeve Centauro dhe tanku Ariete dhe midis avionëve të tij helikopteri sulmues Mangusta, i vendosur së fundmi në misionet e OKB-së. Selia e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë ndodhet në Romë përballë Pallatit Quirinal, ku banon presidenti i Italisë. Ushtria është një forcë tërësisht vullnetare e personelit aktiv.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]