Valga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat: 57°47′0″N 26°02′0″E / 57.78333°V 26.03333°L / 57.78333; 26.03333


Valga
Gjuha estoneze : Valga
Qytet
Motoja 1 linn, 2 riiki (Një qytet, dy shtete)
noform
Bashkia e Valgës
Vendndodhja
Valga is located in Estonia
Valga
Valga
Administrimi
Shteti Flamuri Estoni
Qarku Qarku Valgamaa
Bashkia Valga
Kryetari i Bashkisë Kalev Härk
Partia Social-demokrate
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 16.54 km2
Popullsia 13692 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1286
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Prefiksi (+372)
Targa A/B
Koordinatat 57° 47′ 0″ Veri

26° 02′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.valgalv.ee

Valga (Estoni) është një qytet në Estoninë jugore, në kufi me Letoninë. Qyteti ndahet mes Estonisë dhe Letonisë, ku Estonia ka rreth 2/3-ën e qytetit kurse Letonia 1/3-ën. Valga dhe Valka (pjesa letoneze) ishin një qytet deri në 1920-ën. Me përcaktimin e kufirit estonezo-letonez, Valga u nda në Valga dhe Valka mes Estonisë dhe Letonisë. Me hyrjen e Estonisë dhe Letonisë në zonën Shengen me 1 janar 2009, kufiri nuk ekziston më. Popullsia e Valgës është rreth 14 000 banorë.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Valga ishte pjesë e Livonisë së vjetër, dhe një kryqëzim i rëndësishëm i rrugëve tregtare që lidhnin Rigën me Tartun, gjë që solli dhe zhvillimin e qytetit. Qyteti u dogj e u shkatërrua disa herë gjatë luftërave, sidomos në Luftën e Madhe të Veriut në 1708-ën. Valga u lidh me hekurudhë me Tartun në 1889-ën. Qyteti vuajti nga luftimet me bolshevikët, të cilët përhapën terror dhe ekzekutuan 107 civilë në 1919-ën.

Gallery[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Valga