Jump to content

Vati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Vat ose watt (simboli: W) është një njësi që rrjedh nga fuqiaSistemin Ndërkombëtar të Njësive (SI), emëruar sipas inxhinierit skocez James Watt (1736-1819), një shpikës, inxhinier mekanik dhe kimist skocez i shekullit të 18-të, i cili përmirësoi motorin Newcomen me motorin e tij me avull në 1776. Shpikja e Watt ishte thelbësore për Revolucionin Industrial. Njësia është përcaktuar si xhul për sekondë[1] dhe mund të përdoret për të shprehur shkallën e konvertimit të energjisë ose transferimin me e lidhur me kohën. Ka dimenzionet e L2MT−3.

Shembuj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur shpejtësia e një objekti mbahet konstante në një metër për sekondë kundrejt forcës të kundërt konstante prej një njutoni shkalla në të cilën puna është bërë është 1 watt.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kilovat-Orë

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The International System of Units (SI) [[:en:International Bureau of Weights and Measures|International Bureau of Weights and Measures]]. Vëll. (8th ed.). fq. 118, 144. ISBN 92-822-2213-6. {{cite book}}: Konflikt URL-wikilink (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)