Jump to content

Vendkalimi kufitar Dheu i Bardhë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Vendkalimi kufitar Dheu i Bardhë ose Vendkalimi kufitar i Konçulit është një vendkalim kufitar që ndodhet në juglindje të Kosovës në kufirin me Serbinë. Ky vendkalim ndodhet në rrugën kryesore për në Bujanoc në lindje të qytezës së Ranillugut në skajin jugperëndimor të Komunës së Gjilanit dhe në veriperëndim të qytezës së Konçulit. Në Kosovë rruga është përcaktuar si M-25.3 , ndërsa në Serbi si rrugë nacionale 41. Që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës në shkurt 2008, posta kufitare ka qenë skenë e përleshjeve të përkohshme mes serbëve dhe shqiptarëve të Kosovës.

Në natën e datës 4 deri në datën 5 dhjetor 2012, Catherine Ashton njoftoi se Ivica Daçiq dhe Hashim Thaçi kishin rënë dakord për pika të përbashkëta kufitare në kufirin mes dy shteteve në raundin e tretë të bisedimeve për konfliktin tarifor. Vendkalimi kufitar Dheu i Bardhë - Konçul dhe pikat kufitare në Merdare, Jarinje dhe Bërnjak u menaxhuan për një kohë bashkërisht nga policia e Kosovës, EULEX- i dhe policia serbe deri në fund të vitit. [1]

Është planifikuar që Autostrada R 7.1 të drejtohet paralelisht me rrugën M-25.3 duke filluar nga Lipjani deri në vendkalimin Dheu i Bardhë dhe fshatin Konçul përmes Gjilanit .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ TAZ (2012-12-05). "Grenzstreit beigelegt". Marrë më 2017-05-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)