Kufiri mes Kosovës dhe Serbisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kufiri mes Kosovës dhe Serbisë është një kufi (vijë ndarëse) në mes të Kosovës dhe Serbisë. Ky kufi ka një gjatësi prej 351,6 km.[1]

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kufiri mes Kosovës dhe Serbisë fillon nga kufiri i trefishtë Kosovë-Serbi-Mali i Zi (afër Moknës) dhe vazhdon në një vijë dredha-dredha në drejtim verilindor deri në skajin verior të Kosovës (në Kopaonik). Në këtë pikë fillon rruga e kufirit që kthehet nga juglindja drejtë lindje së Kosovës. Pjesa e fundit vazhdon drejt kufirit të trefishtë me Maqedonia së Veriut, afër Preshevës (Serbi).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesa e kufirit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nga jarinja deri në Vranje dikur ishte kufiri shtetëror midis Mbretëria së Serbisë dhe të Perandorisë Osmane deri në vitin 1883. Në atë periudhë Novi Pazari si dhe Bujanoci e Presheva i përkisnin Kosovës.

Si rezultat i Luftës së Parë Ballkanike, Sangjaku, pjesa më e madhe e Kosovës dhe Maqedonisë Veriore ra në duart e Serbisë. Në Luftën e Dytë Ballkanike Serbia arriti të pushtojë tërë Maqedoninë e Vardarit. Kufiri nuk ka ekzistuar më në këtë formë deri në vitin 1939, dhe bashkë me Kosovën mbeti nën Mbretërinë e Jugosllavisë. Gjatë Luftës së Dytë Botërore pjesa më e madhe e Kosovës u aneksua nga Shqipëria, deri në veriperëndim të Vranjës. Pas luftës, Shqipëria u kthye në kufijtë e saj të vjetër.

Ura mbi lumin Ibër në Mitrovicë shënon efektivisht kufirin me veriun e Kosovës. Kufiri midis Kosovës dhe Serbisë ekziston në formën e tij aktuale vetëm që nga viti 1945.

Krahina Socialiste Autonome e Kosovës u krijua zyrtarisht si krahinë autonome e Republika Socialiste të Serbisë me Kushtetutën e 1963, ndërsa në vitin 1974 miratohet Kushtetuta e Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë sipas së cilës Krahina Socialiste Autonome e Kosovësu bë një nga njësitë federale të Republika Socialiste Federale të Jugosllavisë duke marrë emrin e Krahina Socialiste Autonome e Kosovës. Kufijtë e kësaj krahine autonome të njohura edhe nga Republika Socialiste e Serbisë korrespondojnë me kufijtë e sotëm të Kosovës. Nëntë vjet pas Lufta e Kosovës, Kosova është shpallur shtet i pavarur në vitin 2008. Shkëputja nga Serbia deri më tani nuk është njohur nga Serbia dhe është njohur nga shtetet e tjera; karakteri i saj si kufi ndërkombëtar është rrjedhimisht i diskutueshëm. Nganjëherë supozohej një shkëmbim i mundshëm i territoreve midis shumicës serbe veriore të Kosovës dhe zonës përreth Preshevës.[2][3]

Statusi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky kufi konsiderohet se ekziston me njohjen nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (OKB-SË)[4] në Hagë në korrik të vitit 2010 pas Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës nga Serbia[5]. Megjithatë, nga pikëpamja e Serbisë kufiri me Kosovën është vetëm kufi administrativ.

Në prill 2013 u nënshkrua një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy palëve, e promovuar nga Bashkimi Evropian.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kosova".[lidhje e vdekur]
  2. ^ "BALCANI: Lo scambio di territori tra Kosovo e Serbia è davvero una soluzione?" (në italisht). 2018-10-10.
  3. ^ "Balcani: Belgrado propone di ridefinire i confini con il Kosovo" (në italisht). 2019-02-19.
  4. ^ "Copia archiviata" (PDF) (në italisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 shtator 2020. Marrë më 22 shtator 2022.
  5. ^ L'indipendenza del Kosovo è riconosciuta da 98 paesi su 193, fra cui Francia, Germania, Regno Unito, Italia, Stati Uniti e i confinanti Albania, Macedonia del Nord e Montenegro; invece, non è riconosciuta dalla Serbia e, fra gli altri, da Cina, Russia e Spagna.