Vjollca Dylgjeri-Liza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vjollca Dylgjeri-Liza ne vitin 1976.

Vjollca Dylgjeri-Liza ka qene piktore kostumesh prane Kinostudios "Shqiperia e Re" nga viti 1977 deri ne vitin 1991. Ajo ka krijuar kostume per 18 filma gjate karrieres se saj artistike (dy te paret te pakredituar). Ka mbaruar studimet per skenografi prane Akademise se Arteve ne Tirane dhe eshte diplomuar ne vitin 1975. Filmi i saj "Nga mesi i erresires" ka fituar cmimin e pare ne te gjitha kategorite ne Festivalin Kombetar te Filmit ne vitin 1977.

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Enciklopedia e kinematografise shqiptare, 2002, nga Abaz Hoxha, Botimet Toena (http://www.botimeshqip.com/atlase-enciklopedi-guida-gjeografi/2131-enciklopedia-e-kinematografise-542.html[lidhje e vdekur])

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]