Jump to content

Tomka dhe shokët e tij

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Skeda:Filmi Tomka dhe shokët e tij.jpg
Tomka dhe shokët e tij
Arkivi i filmit
Titulli shqip Tomka dhe shokët e tij
Vendi i prodhimit Berat Shqipëri
Viti i prodhimit 1977
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 78:05
Zhanri për fëmijë
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Xhanfise Keko
Skenari Nasho Jorgaqi
Autori Petrit Tili
Muzika e filmit Aleksandër Lalo
Kameramani Faruk Basha
Drejtori artistik Nikolla Taja
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Sotiraq Çili
Zehrudin Dokle
Pavlina Oça
Xhelal Tafaj
Aktorët tjerë
Enea Zhegu
Herion Mustafaraj
Genci Mosha
Artan Puto

Filmi "Tomka dhe shokët e tij" prodhim i kinostudios Shqipëria e Re i vitit 1977.

Regjisor: Xhanfize Keko, Skenari: Nasho Jorgaqi, Producent: Shqipëria e Re, Muzika: Aleksandër Lalo, dirigjent Ferdinand Deda.

Përmbajtja e filmit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tomka është një djalë i vogël që i pëlqen të luajë me top së bashku me shokët e tij. Por fushën e futbollit e marrin nazistët që kanë hyrë në qytet. Tomka nën kujdesin e të rriturve fillon të organizojë aksione kundër kampit ushtarak që është dislokuar në fushën e tyre të dikurshme të lojës.

Aktorët në role

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]