Xhanfize Keko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Xhanfize Keko.jpg

Xhanfize Keko (27 janar 192822 dhjetor 2007), lindur në Gjirokastër, ishte regjisore shqiptare.

Keko ka drejtuar mbi 25 filma kryesisht për fëmije midis viteve 1952 dhe 1984 duke përfshire dhe filmin e vitit 1975 , Beni ecën vetë.

Si regjisore[redakto | redakto tekstin burimor]

Taulanti kërkon një motër (1984)

Një vonesë e vogël (1982)

Kur xhirohej një film (1981)

Partizani i vogël Velo (1980)

Pas gjurmëve (1978)

Tomka dhe shokët e tij (1977)

Malësorët pas komisarëve (1976)

Tinguj lufte (1976)

Bëni ecën vetë (1975)

Për popullin, me popullin (1975)

Reportazh nga Tropoja (1975)

Qyteti më i ri në botë (1974)

Mimoza llastica (1973)

Kongresi i 6 PPSH (1972)

Kryengritje në pallat (1972)

Shkolla tingujt ngjyra (1972)

ABC...ZH (1971)

Nga festivali artistik i fëmijëve (1969)

Kalitemi nëpërmjet aksioneve (1968)

Lart flamujt e aksioneve (1968)

Ato çajnë përpara (1967)

Gra heroike shqiptare përpara (1967)

Miqësi e madhe unitet luftarak (1966)

Tregim për njerëzit e punës (1963)

Kongresi i 3 i PPSH (1952)


Si editore[redakto | redakto tekstin burimor]

Pas gjurmëve (1978)

Tomka dhe shokët e tij (1977)

Bëni ecën vetë (1975)

Qyteti më i ri në botë (1974)

Krevati i perandorit (1973)

Plagë të vjetra (1968)